
A megjegyzéseket azt követően tette, hogy Oroszország és Ukrajna pénteken Isztambulban három év után először folytatott közvetlen tárgyalásokat. Az országok megállapodtak egy fogolycserében, amely mindkét oldalon 1000 embert érint, és abban, hogy folytatják a kapcsolatfelvételt, amint mindkét fél részletes tűzszüneti javaslatokat készít.
„Egyrészt megpróbálunk békét teremteni és véget vetni egy nagyon véres, költséges és pusztító háborúnak. Tehát szükség van némi türelemre” – mondta Rubio a CBS News Face the Nation című műsorában vasárnap sugárzott interjúban, amelyet Margaret Brennan készített.
„Másrészt nincs vesztegetni való időnk. Sok más dolog is történik a világban, amire szintén oda kell figyelnünk. Tehát nem akarunk részt venni ebben a folyamatban, ami csak végtelen tárgyalásokból áll. Valamilyen előrelépésnek, valamilyen előrehaladásnak kell lennie” – tette hozzá.
Rubio elmondta, hogy az Egyesült Államok megvizsgálja mind Oroszország, mind Ukrajna tűzszüneti javaslatait.
„Ha ezeken a papírokon olyan elképzelések szerepelnek, amelyek reálisak és racionálisak, akkor azt hiszem, tudjuk, hogy előrelépést értünk el” – mondta az Oroszhírek összegzése szerint.
A diplomata megerősítette, hogy az Egyesült Államok kész további szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben, ha nem születik megállapodás. Kifejezte bizalmát, hogy a kongresszus mindkét kamarája elfogadja Lindsey Graham szenátor törvényjavaslatát, amely 500 százalékos vámot vezet be az orosz kőolajat, földgázt és uránt vásárló országokból származó importra.
A Fehér Ház közlése szerint Rubio szombaton telefonon beszélt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, aki megismételte Donald Trump elnök azonnali tűzszünetre vonatkozó felhívását.
Moszkva elutasította a 30 napos feltétel nélküli tűzszünetre vonatkozó követeléseket, ragaszkodva ahhoz, hogy a tárgyalásoknak a konfliktus „kiváltó okaival” kell foglalkozniuk, beleértve Ukrajna NATO-csatlakozási törekvéseit – ezt a lépést Oroszország nemzetbiztonsági fenyegetésnek tekinti.
Vlagyimir Putyin elnök fenntartotta, hogy a tartós tűzszünethez Ukrajnának le kellene állítania a mozgósítást, abba kellene hagynia a külföldről érkező fegyverek fogadását, és ki kellene vonnia csapatait azokról a területekről, amelyeket Oroszország a magáénak vall Ukrajnában. Arra is figyelmeztetett, hogy Kijev valószínűleg arra használná fel az átmeneti tűzszünetet, hogy újrafegyverkezzen és átcsoportosuljon.