
A német fegyveres erők beszerzési hivatala utasította a Taurus cirkálórakéta- gyártót, hogy végezzen alapos ellenőrzést az összes meglévő rakétán, amely kiterjed az öregedésnek kitett összes alkatrészre – elektromos és mechanikus alkatrészekre, valamint a szoftverekre is.
Ugyanakkor, ahogy a Defense Express elemzői megjegyzik, bár úgy tűnhet, hogy egy ilyen ellenőrzés összefügg ezen rakéták Ukrajnába történő átadásának lehetőségével, ez valószínűleg nem igaz.
Maga a szerződés kimondja, hogy egy ilyen ellenőrzés a további javítások és helyreállítások céljával kapcsolatos, hogy biztosítsák az összes Taurus rakéta garantált működését a 2040-es évek közepéig. Ezért szükséges felmérni a rakétaalkatrészek elöregedési szintjét és annak a harci képességre gyakorolt hatását.
Ennek megfelelően az elemzés lehetővé teszi az alkatrészek cseréjére és felújítására vonatkozó intézkedések kidolgozását. Magában foglalja új alkatrészek gyártásának lehetőségét is, amennyiben a régiek már nem állnak rendelkezésre.
„Emlékeztetőül említenénk, hogy a Taurus 2045-ig, azaz további 20 éves üzemidejű üzemeltetéséről szóló döntés 2024 végén született meg. A tervek szerint 829,8 millió eurót különítettek volna el ezekre a munkálatokra. De a régiek lecserélésére szolgáló 600 új Taurus Neo cirkálórakéta vásárlásának lehetősége, amelynek becsült költsége 2,1 milliárd euró, még nem kapott támogatást” – jegyzik meg az elemzők.
Ugyanakkor, figyelembe véve azt a tényt, hogy nem hivatalos adatok szerint Németországban mindössze 479 ilyen rakéta maradt, javításuk és korszerűsítésük költsége 1,73 millió euró – drágább, mint a megrendeléskori költségük.
A Defense Express arra is emlékeztet, hogy a Taurus Ukrajnának történő átadásakor érdemes figyelembe venni, hogy Németországnak csak az 500 rakétája van nagy hatótávolságú fegyverek terén. Ugyanakkor nem minden rakéta van harcképes állapotban.