
„Ryan Wesley Routh megpróbálta megölni Donald Trumpot múlt ősszel, miközben az akkor még republikánus elnökjelölt golfozott” – ezt James Uthmeier floridai főügyész jelentette ki múlt héten, amikor bíróság elé állították Ryan Wesley Routh-t. A most kezdődött bírósági tárgyalás valószínűleg hosszú ideig fog tartani, mivel előreláthatólag a vádlott súlyos büntetéssel néz szembe.
A másik ok, amiért az ítéletre sokáig kell várnunk, hogy felmerült Ukrajna érintettsége a gyilkossági kísérletben. Routh ugyanis betegesen oroszgyűlölő és ukránimádó volt egyszerre. Trumpot olyan embernek látta, aki veszélyt jelent Ukrajnára, ezért tervezte meg és akarta végrehajtani az elnökjelölt megölését.
Nem kétséges, hogy Trump már elnökké választása előtt világossá tette, hogy békét akar, be akarja fejezni a háborút és Ukrajna támogatását. Ez nagyon nem tetszett Routh-nak.
Routh a floridai West Palm Beach-i golfpálya egy bokros részén helyezkedett el, de a titkosszolgálat tisztjei már azelőtt észrevették, hogy Trump közelébe férkőzhetett volna. Ekkor Routh az egyik ügynökre irányította puskáját, aki tüzet nyitott rá, Routh eldobta a fegyverét, és lövés nélkül elmenekült. Negyven perccel később elfogták és letartóztatták.
De miért merült fel az ukrán szál? Nemcsak azért, mert Routh nézetei közismertek voltak, hanem azért is, mert járt Ukrajnában. Lehet, hogy pusztán ez a tény még nem lenne elég egy megalapozott gyanúsításra, ha Routh a merényletkísérlet előtt néhány héttel nem az ukránoktól akart volna fegyvert venni. Méghozzá nem is akármilyen fegyvert, egy RPG-t (rakétahajtású gránátvető), vagy Stingert (vállról indítható légvédelmi rakéta). Az 58 éves vádlott, egy olyan embertől próbálta a fegyvereket beszerezni, akiről azt hitte, hogy ukrán és hozzáférhet komolyabb fegyverekhez is.
Az egyik titkosított üzenetküldő alkalmazáson keresztül a következőket továbbította a fent említett, ukránnak hitt személynek: „Szükségem van felszerelésre, hogy Trumpot ne választhassák meg.” Egy ponton Routh állítólag elismerte, hogy nem mehet el egyszerűen egy boltba rakétavetőt venni. Később egy fotót küldött a látszólagos ukrán munkatársának Trump gépéről, és azt írta, hogy „naponta száll fel és le”. Az ügyészek azt állítják, hogy az üzenetek bizonyítékok arra, hogy Routh Trump megölését tervezte.
Routh 2022 nyár végén utazott Kijevbe. Az ottani tartózkodásáról a BBC számolt be, egy tanút idézett, aki Kijev főútvonalán, a Khreshchatykn találkozott Routh-tal. A tanú szerint azon a környéken hasonló alakok őgyelegnek, mint Routh, és mindegyikük azt állítja, hogy segíteni jöttek Ukrajnának az oroszok elleni harcban. Az illető elmondta: A háború mindenféle embert vonz. Routh „mindenütt jelenlévő csávó volt” az ukrán fővárosban – jegyezte meg a segélyszolgálat munkatársa, aki többször találkozott vele. Mint mondta: „Nem nevezném őrültnek. Minden tőle telhetőt megtett, hogy segítsen Ukrajnának, de ez egészségtelen szintet ért el.”
Most érkeztünk el, ahhoz a ponthoz, hogy fel kell tennünk a kérdést, hogy Ukrajna vajon belekeveredhetett-e a Trump elleni merényletkísérletbe?
Az ukrán tisztségviselők határozottan elhatárolódtak Routh-tól. „Soha nem szolgált az ukrán nemzetközi légióban, és nincs kapcsolata az egységgel” – mondta a katonai alakulat parancsnoka. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy Ukrajnának semmi köze sincs az ügyhöz. Annál is inkább, mert bizonyított, hogy Routh valóban nem szolgált az ukrán nemzetközi légióban, de felvételre jelentkezett az egységnél, csak éppen nem vették fel. Ezt az egység parancsnoka, mint fent láttuk, elfelejtette megemlíteni.
A BBC az üggyel kapcsolatban megszólaltatta Sandra Andersen Eirát, aki az ukrán tengerészgyalogságnál harcol. A norvég állampolgárságú hölgy azt mondja, hogy nem érti Routh légiós felvételi kérelmének az elutasítását. Állítása szerint tavaly májusig nagyon gyenge volt az átvilágítás – Routh 2022 nyarán jelentkezett –, mostanra kicsit szigorítottak rajta, de az újoncoknak továbbra sem kell katonai tapasztalattal rendelkezniük.
„A tűzzel való játéknak megvannak a következményei” – válaszolta Dmitrij Peszkov, egy újságírói kérdésre, hogy Ukrajna állhatott-e a gyilkossági kísérlet hátterében. A Kreml szóvivőjének szavait ugyancsak a brit közszolgálati csatorna idézte.
Egy Ukrajnában népszerű oroszbarát Telegram-csatorna azt állította, hogy az ukrán titkosszolgálat áll a merénylet mögött.
Mindezek után azért élhetünk a gyanúval, hogy az ukrán hírszerzési főigazgatóságnak feltűnt a „minden lében kanál” Routh, akire „ráharaphatott”. Egy percig se gondoljuk, hogy a Kirilo Budanov altábornagy vezette testülettől távol állhat egy Trump elleni akció előkészítése.
A szervezett már több vakmerő merényletet hajtott végre Oroszországban. Csak néhány példa: Tavaly december közepén Moszkvában robbantásos merénylet áldozata lett Igor Kirillov altábornagy és asszisztense. A tábornok felelt a biológiai és vegyi támadás elhárításáért. Rajta kívül még egy tábornok esett áldozatul az ukrán titkosszolgálat akciójának. Az orosz szolgálatok több terrortámadást is elhárítottak. Ilyen volt például a Tikhon Sevkunov egyházi vezető elleni gyilkossági kísérlet.
Trump elnökké választása ugyanis, a Bidén-adminisztrációval ellentétben, nehéz helyzetbe hozta Kijevet. A segélyek már alaposan megcsappantak, a békét pedig az új elnök ki fogja kényszeríteni.
Ez viszont Ukrajna vereségét jelenti, területének legalább húsz százalékáról le kell mondania, és ha az oroszok tovább húzzák az időt, akkor állami léte is kockán foroghat.
Így fel kell tenni a kérdést: Kinek az érdeke volt Trump megölése? Ukrajnáé mindenképpen.