
Ukrajna halászhálókat használ keleten az orosz drónok elfogására. A hálókat gócpontokhoz, katonai ellenőrzőpontokhoz és tüzérségi állásokhoz vezető utakra feszítik ki – írja a New York Times.
Megjegyzendő, hogy a hálókat a fronttól távol eső városokban varrják, vagy északi kikötőkből szállítják, és azokat a halászoknak is odaadják, akiknek már nincs rájuk szükségük.
„Céljuk az orosz drónok megzavarása, amelyek most a frontvonal feletti égbolton rajzanak, és gyakorlatilag bármire repülnek, ami mozog, legyen az egy páncélozott jármű, amely a csapatok készleteinek feltöltésére siet, vagy egy erdősávban rejtőző katona” – teszi hozzá az anyag.
Mivel a hálók szorosan szövöttek, belegabalyodhatnak a drónok propellereibe és működésképtelenné tehetik a fegyvereket, így egyszerű, de hatékony módszert kínálnak a drónok elleni védekezésre, amelyek jellemzően túl gyorsan mozognak ahhoz, hogy lelőjék őket.
A NYT arra is emlékeztetett, hogy az Orosz Föderáció egyre inkább optikai kábeles drónokat használ. Így azokat nem lehet elhallgattatni elektronikus hadviselési eszközökkel. Ezért a hálózatok az egyik kevés módszerré váltak a drónok támadás előtti elfogására.
„A hadmérnökök észrevették, hogy még egy átlagos halászháló is képes megállítani vagy megrongálni egy ellenséges drónt” – mondta Makszim Kravcsuk alezredes, az Ukrán Fegyveres Erők mérnöki csapatainak kommunikációs osztályának vezetője.
Elmondása szerint a hálókat most telepítik „a teljes frontvonal mentén, kelettől délig”.
Ugyanakkor Federico Borsari, az Európai Politikai Elemző Központ technológiai hadviselés szakértője hangsúlyozta, hogy Oroszország volt az első, amely ebben a háborúban grideket használt. Erre 2023-ban került sor, de korlátozott mértékben.
„Abban az időben az orosz csapatok hálókat használtak kis támadó quadkopterek ellensúlyozására, amelyeket Ukrajna katonák és járművek megtámadására használt” – emlékeztetett az anyag.
Ukrajna viszont most azt tervezi, hogy hálókkal borítja be a teljes frontvonal mentén húzódó főutakat, úgynevezett „hálófolyosókat” hozva létre, amelyek lehetővé teszik a közlekedés biztonságosabb mozgását.
„Ez a projekt fokozatosan megváltoztatja az ukrán frontvonal képét. Az egykor árkokkal és szögesdróttal szegélyezett utakat ma már oszlopok között kábelekre függő hálók borítják. Rajtuk haladva olyan érzés, mintha egy átlátszó alagútban lennél” – hangsúlyozta a NYT.
Ezenkívül a katonai járműveket hálós ketrecekkel is felszerelték, amelyeken keresztül a drónok néhány méterre a járműtől felrobbannak, minimalizálva a becsapódást.
„A hálók használata a háború egyik meghatározó jellemzőjét tükrözi, ahol az elavult, de hatékony védelem gyakran ellenáll a legmodernebb fegyvereknek” – jegyezte meg a kiadvány.
Néhány ukrán egység továbbra is második világháborús géppuskákat használ a drónok lelövésére. Ugyanakkor a Herszon Városi Tanács képviselője arra kérte a lakosokat, hogy vigyenek magukkal ollókat, hogy elvághassák a drónokhoz esetleg csatlakoztatható optikai kábeleket.
„Katonai szempontból az orosz invázió Ukrajnában a régi és az új kombinációjának kiváló példája” – tette hozzá Borsari.
Mivel a hálóknak potenciálisan több száz kilométernyi utat kellene lefedniük, Ukrajna most jótékonysági szervezetekhez fordul, hogy további hálókat szerezzen be.
Különösen a svéd OperationChange nonprofit szervezet alapítója, Ludwig Ramestam nyilatkozta, hogy a szervezet idén 250 tonna hálót adományozott.
„Második életet adunk ezeknek a hálóknak” – hangsúlyozta, és viccelődött, hogy szervezete a „kiüríti a kikötőket” tervei szerint tervezi.