
MH
2025. július 18. péntek. 10:21
Az állami támogatású Brave1 kezdeményezés keretében a külföldi fegyvergyártók lehetőséget kapnak arra, hogy harci körülmények között próbálják ki a legújabb rendszereiket. A gyártók kiküldik eszközeiket Ukrajnába, online képzést biztosítanak a kezelésükre, majd megvárják az ukrán katonai egységek visszajelzéseit.
„Ez számunkra lehetőséget teremt, hogy valós képet kapjunk az elérhető technológiákról, míg a vállalatok megtudhatják, mi működik ténylegesen a fronton” – mondta Artem Moroz, a Brave1 befektetői kapcsolatokért felelős vezetője a németországi Wiesbadenben tartott védelmi konferencián a Reutersnek.
Minden külföldi fegyvergyártót szívesen látnak
Bár Moroz nem árult el konkrét részleteket a részt vevő cégekről vagy a program költségeiről, annyit elmondott: az érdeklődés erős, és a programra már megvan a tesztelésre szánt technológiák listája is. A prioritások között szerepelnek új légvédelmi megoldások; drónelfogó rendszerek; MI-alapú célzási és irányítórendszerek, különösen az úgynevezett siklóbombák elleni védelem területén.
Az ukrán hadsereg ezen kívül vízi drónokat, elektronikus álcázási rendszereket, valamint fejlett tűzvezető eszközöket és MI-vezérelt lövegirányító megoldásokat is tesztelne. Az ország célja, hogy a háborús tapasztalatokat a hadiipari fejlesztések felgyorsítására és az orosz hadigépezet ellensúlyozására használja fel.
Az ukrán védelmi ipar a háború kezdete óta új irányt vett: a belső innováció mellett egyre nagyobb szerepet kap a nemzetközi technológiai együttműködés – írta meg a Világgazdaság.
A „Test in Ukraine” kezdeményezés e stratégia egyik kulcseleme lehet.