Trump zseniális csapása falhoz szorítja Európát?

Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy növeli Ukrajna fegyverszállítmányait, de Európa fizetne ezért. Ahogy azonban Richard Kemp, a The Telegraph publicistája írja, ez az elképzelés európai kritikákkal szembesül.

„Trump terve… zseniális, legalábbis elméletben. Arra kényszeríti az EU-tagállamokat és az Egyesült Királyságot, hogy szavaikat tettekkel támasszák alá, ahelyett, hogy megússzák az olyan üres kijelentéseket, mint például: »Többet tennénk, de egyszerűen nincsenek meg hozzá a fegyvereink«. Tökéletesen illeszkedik ahhoz az elhatározásához, hogy a saját problémáinak megoldásának terhét Európára hárítsa. És ennek előnyösnek kellene lennie az amerikai szavazók számára, akik körében az ukrán védelem folyamatos amerikai finanszírozása népszerűtlen” – jegyzi meg Kemp.

Ahogy a kiadvány emlékeztet, Trump Patriot rakétákat ígért Ukrajnának, amelyeket vagy közvetlenül az Egyesült Államoktól vásárolnak, vagy a NATO-országok saját készleteiből biztosítanak majd, későbbi pótlással. Boris Pistorius német védelmi miniszter azonban azt mondta, hogy az első Patriotokat néhány hónapon belül elküldik Ukrajnába, ami nyilvánvalóan azt jelenti, hogy Berlin még nem áll készen saját rakétarendszereinek átadására – jegyzi meg a publicista.

Egyértelmű, hogy Németországnak aggódnia kell a saját légvédelme miatt, jegyzi meg Kemp: „De a megjegyzései ékesszólóan jelzik, hogy mik Európa prioritásai továbbra is, a kontinens állítólagos kitartó kijelentései ellenére, miszerint készen áll mindent megtenni Ukrajna győzelmének biztosítása érdekében.”

Emellett Trump javaslata szerint az Oroszországgal üzleti kapcsolatban álló országokkal szembeni másodlagos vámok új rendszere is meggyőző hatással lehet. Kaia Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője azonban azt mondta, hogy az 50 napos határidő, amelyet Trump adott Putyinnak a tárgyalásokra, „nagyon hosszú”.

„Talán Kallasnak azonnal másodlagos uniós vámokat kellene bevezetnie ahelyett, hogy a pálya széléről kiabálva bírálja?” – tréfálkozott Kemp.

Hangsúlyozza, hogy Trump legújabb lépésének van esélye a sikerre, feltételezve, hogy Putyin hisz az európaiak szándékainak komolyságában, hogy tárgyalóasztalhoz kényszerítsék Oroszországot.

„Sajnos ezt nem bizonyítják következetesen. Valóban segíteni akarják Ukrajnát a háború megnyerésében, vagy csak azt akarják, hogy Amerika tegye meg helyettük” – vonja le a következtetést az elemző.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.