Trump ukrajnai tervének fő problémája

Ukrajna és szövetségesei üdvözölték Donald Trump bejelentését Ukrajna fokozott támogatásáról és Vlagyimir Putyinnal kapcsolatos megközelítésének megváltoztatásáról. A Reuters azonban azt írja, hogy a terv fő problémája – a világos részletek hiánya – a bejelentés után vált világossá.

„Trump csak egy általános koncepciót mutatott be, nem konkrét tervet. Tíz amerikai és európai tisztviselő szerint az Ukrajnának nyújtott támogatás jelentősége a jövőbeli tárgyalásoktól függ majd arról, hogy ki milyen felszerelést biztosít” – írja a kiadvány.

Ahogy az egyik washingtoni északi nagykövet mondta: „az ördög a részletekben rejlik”, és a fő kérdés most az, hogy ki és mikor biztosítja a Patriot ütegeket.

Hol találhatok szabad Patriotot?

Mark Rutte, a NATO főtitkára hétfőn az Ovális Irodában Trumppal folytatott találkozóján hat NATO-országot – Finnországot, Dániát, Svédországot, Norvégiát, Hollandiát és Kanadát – említett, amelyek hajlandóak részt venni a fegyverbeszerzési programban.

Azonban ezen országok közül két amerikai nagykövetségének forrásai azt mondták a Reutersnek, hogy személyesen értesültek a tervről, amikor azt bejelentették. Úgy tűnik, még a közeli amerikai szövetségesek is valós időben értesültek a javaslatról.

„Senkit sem tájékoztattak előre a pontos részletekről, és azt is gyanítom, hogy a közigazgatáson belül csak most kezdik megérteni, hogy ez mit jelent a gyakorlatban” – mondta az európai nagykövet.

Az amerikai tisztviselők jelenleg tárgyalásokat folytatnak a NATO-szövetségesekkel, hogy felmérjék, ki milyen fegyvereket hajlandó küldeni Ukrajnának. Egy tisztviselő szerint a Trump-adminisztráció a NATO készleteit vizsgálja, hogy lássa, mi áll rendelkezésre. A következő lépésük az lesz, hogy meggyőzzék a szövetségeseket, hogy egyfajta „csere” formájában adjanak felszerelést Ukrajnának – mondta a tisztviselő.

Egy ilyen csere magában foglalhatja a külföldi katonai értékesítési program keretében a jövőben átvett katonai felszerelések lemondását, vagy lőszer Ukrajnának történő szállítását egy korábbi utánpótlási időpontért cserébe.

Ezenkívül Trump azon kijelentése, miszerint egy országnak 17 Patriot rendszere van, amelyek közül néhányat közvetlenül Ukrajnába küldenek, meglepetést keltett az európai szövetségesek körében és a Capitolium dombján – jegyzik meg a tisztviselők.

„Az Egyesült Államokon kívül egyetlen NATO-tagországnak sincs ennyi Patriot rendszere” – közölték két, a helyzetet ismerő források, ami arra a találgatásra vezetett, hogy Trump esetleg egyes Patriot-alkatrészekre, például hordozórakétákra vagy rakétákra utalt.”

Egy másik tisztviselő azt nyilatkozta, hogy Trump közvetlenül részt vesz a tárgyalásokban, bár azok eddig „lassan” haladnak.

„Eddig az emberek azt mondják: »Tudunk segíteni.« Hogy ez mit jelent, azt még nem tudjuk” – mondta.

Hogyan fog reagálni Putyin?

Két amerikai tisztviselő szerint Trump Moszkvával szembeni retorikájának az elmúlt hetekben tapasztalt éles eszkalációja akkor következett be, amikor egyre nagyobb a bizalom azzal kapcsolatban, hogy Putyin nem hajlandó tárgyalni.

Egy tisztviselő azt mondta, Trump megértette, hogy Putyin ambíciói túlmutatnak a Krím félszigeten és Ukrajna négy keleti régióján.

„Három, a Kremlhez közel álló orosz forrás azt nyilatkozta, hogy Putyin nem fejezné be a háborút nyugati nyomás alatt, és úgy véli, hogy Oroszország, amely túlélte a Nyugat által bevezetett legszigorúbb szankciókat, képes ellenállni a további gazdasági nehézségeknek, beleértve Trump hétfői fenyegetését is, miszerint amerikai vámokat vet ki az orosz olaj vásárlóira” – írja a Reuters.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.