
„Amikor az országunkat pazarlással és korrupcióval rombolják, akkor valójában egy egypárti rendszerben élünk, nem demokráciában” – írta Musk az X-en. – „Ma megalakul az America Party, hogy visszaadjuk a szabadságotokat.”
Trump szerint viszont az új pártok csupán zavart keltenek. „A harmadik pártok egyetlen célja a teljes és totális zűrzavar. Ebből pedig már így is bőven jutott nekünk a radikális baloldal miatt, akik elvesztették a józan eszüket. A republikánusok ezzel szemben jól működő gépezetként működnek” – írta Trump, hozzátéve, hogy pártja épp most fogadta el az Egyesült Államok történetének legnagyobb volumenű törvénycsomagját.
Később New Jersey-ben, újságírók kérdésére válaszolva Trump megismételte álláspontját: „Bár jól szórakozhat vele, szerintem teljesen nevetséges” – mondta Musk pártalapítási terveiről.
A volt elnök szerint Musk motivációja mögött főként üzleti érdekei állnak. A múlt pénteken aláírt törvénycsomag ugyanis eltörölte azt a szövetségi előírást, amely kötelezően elektromos járműveket vezetett volna be a piacra – ez pedig érzékenyen érintheti Musk cégeit. Trump úgy fogalmazott: „Ez egy nagyszerű törvény, de sajnos Elon számára eltörli azt az ostoba EV-mandátumot, amely arra kényszerítette volna az embereket, hogy rövid időn belül elektromos autót vásároljanak. Én ezt a kezdetektől elleneztem.”
Trump már júniusban is bírálta Muskot. Akkor azt mondta: „Elon kezd kifáradni. Megkértem, hogy távozzon. Elvettem tőle az elektromosautó-mandátumot, amit ő hónapok óta tudott, hogy meg fogok tenni – és teljesen megőrült.”
Musk, aki korábban tanácsadóként is segítette a Trump-adminisztrációt a szövetségi kormány hatékonyabbá tételében, már korábban is keményen bírálta a „megatörvényt”.
„Az amerikai szenátus legújabb törvénytervezete több millió munkahelyet fog megsemmisíteni, és óriási stratégiai károkat okoz az Egyesült Államoknak. Teljesen őrült és romboló!” – írta június 28-án az X-en. Hozzátette: „Ez a törvény a múlt iparágainak kedvez, miközben súlyosan károsítja a jövő technológiáit.”
Két nappal később Musk már saját párt megalapítását vetette fel: „Országunknak alternatívára van szüksége a Demokrata–Republikánus párttal szemben, hogy az embereknek végre legyen hangjuk.”