
Trump februárban elrendelte Amerika UNESCO-beli jelenlétének 90 napos felülvizsgálatát, különös hangsúlyt fektetve az „antiszemitizmus vagy Izrael-ellenes érzelmek” kivizsgálására a szervezeten belül.
A felülvizsgálat elvégzése után a kormányzati tisztviselők kifogásolták az UNESCO sokszínűségi, méltányossági és befogadási politikáját, valamint a palesztin- és Kína-párti elfogultságát – nyilatkozta egy Fehér Ház-tisztviselő a The Postnak.
„Trump elnök úgy döntött, hogy kilépteti az Egyesült Államokat az UNESCO-ból, amely olyan éber, megosztó kulturális és társadalmi ügyeket támogat, amelyek teljesen ellentmondanak az amerikaiak novemberben megszavazott józan ésszel összhangban lévő politikájának” – mondta Anna Kelly, a Fehér Ház szóvivőhelyettese.
„Ez az elnök mindig Amerikát fogja előtérbe helyezni, és gondoskodni fog arról, hogy országunk tagsága minden nemzetközi szervezetben összhangban legyen nemzeti érdekeinkkel.”
A felhozott hibák között szerepel az UNESCO 2023-as „rasszizmusellenes eszköztárának” közzététele, valamint a 2024-es „Transforming MEN’talities” kezdeményezésük, amelyek közül az előbbi felszólította a tagállamokat, hogy fogadjanak el „rasszizmusellenes” politikákat, és versenyezzenek a csúcsért, hogy a társadalmi igazságosság legfontosabb szószólói legyenek, válaszolva a rasszizmus történetével kapcsolatos kérdésekre joghatóságukban, majd az egyenlőség biztosítására törekedve.
A „MEN’talities” kezdeményezés közzétett egy jelentést, amely kiemeli a szervezet indiai munkáját, amelynek célja a „férfiak nemi kérdésekről” – különösen a „káros nemi normákról” – való gondolkodásának átalakítása.
A nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó program tavaly egy videojáték-jelentést is közzétett, amely azt vizsgálta, hogy a játékok hogyan „előmozdíthatják a nemek közötti egyenlőséget”.
„Nemcsak a negatív hatások kontrollálásáról van szó, hanem arról is, hogy a videojátékokra támaszkodjunk a társadalmi-kulturális sztereotípiák kezelése és a pozitív, diszkriminációmentes viselkedés ösztönzése érdekében” – mondta akkoriban Gabriela Ramos, a társadalom- és humántudományokért felelős főigazgató-helyettes.
Eközben az UNESCO a Végrehajtó Bizottságát arra használta fel, hogy Izrael- és zsidóellenes akciókat erőltessen át, beleértve a zsidó szent helyek „palesztin világörökség” helyszínnek nyilvánítását – mondta a Fehér Ház tisztviselője.
Az UNESCO gyakran használ olyan megfogalmazásokat, amelyek szerint Palesztina Izrael „megszállt” terület, és elítéli a zsidó állam Hamász elleni háborúját, anélkül, hogy kritizálná a terrorszervezet brutális uralmát Gázában.
Emellett Peking az UNESCO második legnagyobb finanszírozója, olyan kínai állampolgárokkal, mint Hszing Csü, aki kulcsfontosságú vezetői pozíciókat tölt be.
„Kína kihasználta az UNESCO-ra gyakorolt befolyását, hogy olyan globális szabványokat mozdítson elő, amelyek kedvezőek Peking érdekeinek” – mondta a tisztviselő.
A Kínai Kommunista Pártot különösen bírálták amiatt, hogy az UNESCO-ban betöltött befolyását arra használja, hogy lekicsinyelje az olyan kisebbségek szerepét, mint az ujgur muszlimok a nemzet történelmében.