
Nagy Áron
2025. július 17. csütörtök. 7:35
John Mearsheimer, a Chicagói Egyetem professzora a „Deep Dive” podcast legutóbbi adásában azt mondta: Donald Trump önmagát áltatja, amikor azt hiszi, hogy képes lehet Putyint rávenni a békefeltételek módosítására. Szerinte az orosz elnök álláspontja kezdettől világos volt, és ezt Trump is ismerhette az eddigi telefonbeszélgetéseik alapján.
– Putyin már világossá tette a feltételeket. Aki azt hiszi, hogy ezeken hajlandó változtatni, önmagát csapja be – fogalmazott a professzor.
Mearsheimer úgy látja, Trump hibája az, hogy a barátságos hangnemet gyakran összekeveri az érdemi haladással. A beszélgetések kellemesek lehettek, de ettől a tárgyalási alap nem változott. Úgy tűnik, ezt csak most kezdi megérteni.
A jelenlegi hadihelyzetben – folytatta – a tűzszünettel csak késleltetni lehet az orosz győzelmet, de megakadályozni nem. Az orosz hadsereg jelenleg offenzívában van, Ukrajna pedig mérhetetlen veszteségeket szenvedett el.
– Ha egy hadviselő fél előrenyomul, míg az ellenfele hátrál, nincs miért tűzszünetet kötnie. Az csak a vesztesnek jó – hangsúlyozta Mearsheimer.
Szerinte Trump ismételten próbálkozik a tűzszüneti javaslattal, amit Moszkva teljesen irreálisnak tart. Ez az oroszok szempontjából nemcsak időhúzásként hat, hanem stratégiailag káros is lehet: lehetőséget adna Ukrajnának a hadereje feltöltésére és az ellentámadásra.
A professzor szerint Trump nem háríthatja tovább a felelősséget elődjére, Joe Bidenre. – Amint beült a Fehér Házba, ez a háború már az övé lett – jelentette ki.
A Közel-Keletről szólva emlékeztetett: Biden legalább megkísérelte elkerülni az Egyesült Államok közvetlen részvételét az Iránnal való konfliktusban, míg Trump elindított egy háborút, abban bízva, hogy egy gyors légicsapás majd megoldja a helyzetet. Most pedig azt hiszi, hogy ötven nap alatt lezárhat egy háborút.
Mint rámutatott, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nyilvánosan örült a Trump-kormány katonai szállítmányairól szóló döntésnek, és bízik a tárgyalásokban. E mögött azonban már nincs racionalitás.
– A háborúban vesztésre álló vezetők általában a csodában bíznak. Ezt láttuk az Egyesült Államok afganisztáni és vietnami háborúiban is – mondta.
A professzor úgy véli, Ukrajna már több mint egymillió embert veszített halottakban és sebesültekben. Ennek ellenére a politikai vezetés nem hajlandó engedni, mivel túl sokat áldoztak már föl ahhoz, hogy visszakozzanak.
Mearsheimer úgy látja, hogy az orosz győzelem már csak idő kérdése. Utána azonban a Nyugat egy rendkívül veszélyes, mérgező nemzetközi környezetben találja majd magát.
– A konfliktus befagy, a felek gyűlölni fogják egymást, és mindkét oldal azon dolgozik majd, hogy aláássa a másik pozícióit – jósolta.
Szerinte Oroszország Európában, az USA pedig az ukrajnai megszállt területeken próbál majd zavart kelteni. A kelet-európai térségben több potenciális robbanáspont is kialakulhat, és a háború nem fog ténylegesen véget érni, csak új fázisba lép.