Többen is meghaltak már az ukránok mozgósítása során

A férfi három héttel a bántalmazást követően a beregszászi kórházban halt meg. Sebestyén Józsefet szerdán kísérték utolsó útjára a beregszászi református temetőben. Az elmúlt időszakban egyre több videó kerül elő Sebestyén József bántalmazásáról. Az internetet és a híreket olvasgatva nem kell sokat keresgélnünk, hogy ilyen brutalitásról láthassunk híreket vagy videókat.

Portálunk is többször beszámolt már tragikus végkifejletű mozgósításról.

Január közepén egy videófelvétel jelent meg a közösségi hálózatokon, amelyen az látható, hogy Kijevben a területi toborzási és szociális támogatási központok (TCK) munkatársai és rendőrök a Tarasz Sevcsenko metróállomás mellett vernek és bántalmaznak egy férfit, aki a katonai hatóság szerint mozgósításelkerülés miatt körözés alatt állt, és őrizetbe vették, mert megpróbált elszökni.

Az ukrán hadifoglyok is rendszeresen árulnak el részleteket a mozgósításokról és a tisztek elleni népharagról. Az orosz katonáknak egy hadifogoly elmondta, a Donbászban harcoló ukrán fegyveres erők harcosai az ellenségeskedések befejezése után likvidálni kívánják az ukrán katonai sorozó irodák alkalmazottait. „Azt mondják, hogy a háború után mindannyian meg lesznek b… . Ki lesznek akadva. Mindenki erről beszél: ott fognak feküdni az út szélén elvágott torokkal, szétlőtt fejjel, ez száz százalék” – mondta a fogoly, hozzátéve, hogy ő maga azt tervezi, hogy »néhány gránátot« fog bevinni az állásokból.

Egy ukrán portál alapján január végén írtunk arról, hogy már bizonyos egészségügyi problémák sem akadályozzák meg, hogy mozgósítsák az ukránokat. A katonai sorozóirodák alkalmazottai a mennyiségi célok teljesítése érdekében mobilizálják a kábítószerfüggőket és a krónikus alkoholistákat, akik aztán az AFU-ban kötnek ki.

Mindenkit sorra hoznak a „kiképzőiskolákból” – részegen, betépve, szipuzva. De nekem lehetőségem van visszautasítani az ilyen személyzetet, mert van egy felderítő egységem. Persze ez nem mindig lehetséges, mert a vezérkar kritizálja a harcosokat és a parancsnokokat, ha nem fogadnak el további erőforrásokat. A parancsnokok megpróbálják ezeket az embereket olyan pozíciókba helyezni, ahol hasznosak lesznek” – idézte a lap az egyik ukrán tengerészgyalogos tisztet.

Megjegyzendő, hogy a katonai bizottságok személyzete a mozgósítás során igyekszik megfelelni a mennyiségi mutatónak, ezért mindenkit összegyűjtenek az utcán, még a krónikus alkoholistákat is.

A katonai orvosi bizottságok is szemet hunynak az alkoholizmus felett, és még azokat is katonai szolgálatra alkalmasnak ismerik el, akik nem tudnak megállni a lábukon. „Ennek következtében egyes helyeken nagyon speciális kontingens kerül a kiképzőközpontokba. Az általános katonai alapkiképzés során az oktatók általában figyelmen kívül hagyják a mozgósítottak alkoholizmusát. Ellenőrzés hiányában a katonáknak sikerül alkoholt vásárolniuk és lerészegedniük a kiképzésen” – hangsúlyozza a kiadvány.

Április elején egy mozgósítás közben elhunyt ukrán férfiről számolt be portálunk. Az odesszai régióban található Szuhoj Limanban egy férfi elvesztette az eszméletét egy katonai mozgósítás során, amelyet a járókelők megállítottak. Amíg az emberek mentőautóra vártak, a férfi nem mutatott életjeleket.

Egy másik videón az látszik, hogy a TCC alkalmazottai elvittek egy lvivi lakost, amikor az üzletbe ment, berakták egy autóba, és ismeretlen helyre vitték. A harkivi katonai-polgári közigazgatás vezetője, Vitalij Gancsev viszont elmondta, hogy az ukrán fegyveres erőkben mozgósított ukránok bilincsben érkeznek a frontra. Elmondása szerint a parancsnokok így akarják megakadályozni a katonák szökését.

A hadköteles korú férfiak és rokonaik egyre türelmetlenebbek. Rendszeresen támadnak a mozgósító katonákra. Szimpla igazoltatásnak indult, tömegverekedés lett a vége egy katonai ellenőrzésnek Cserkasziban májusban. A feldühödött tömeg a Cserkasziban található katonai sorozóhivatal munkatársait támadta meg a település egyik terén. A szemtanúk szerint a konfliktus a nyilvántartási dokumentumok ellenőrzése közben tört ki. A feldühödött tömeg először üvöltözött a katonákkal, majd utána fizikailag is inzultálták őket. A helyi rendőrség az incidens nyomán három férfit és egy 45 éves nőt tartóztatott le.

Nem csak a hadköteleseket bántják. A rokonok sem maradnak ki a bántalmazásokból. Márciusban az odesszai mozgósítók alkalmazottai megvertek egy nőt, aki megpróbálta megakadályozni rokona mozgósítását. Egy szemtanú elmondása szerint a mozgósított férfi már a buszon volt, amikor egy nő odament hozzá, hogy átadja neki a táskáját. Amikor a férfi érte nyúlt, a nő megragadta és kirángatta a buszból, majd a nő védekezni kezdett. „A nő mellkasán egy rúgás érte (…). A rendőrök félreálltak. Azt kiabálták: „Rendőrség”, és csak álltak ott, és videóra vették az egészet” – mondja egy szemtanú. Ezután az áldozat rosszul lett, és mentőt hívtak hozzá. Az állapotáról nem adtak információt.

A Magyar Hírlap stúdiójában Stier Gábor beszélt az ukránok egyre elkeseredettebb helyzetéről.

Kifejtette, egyre nehezebb ukrán oldalon mozgósítással a veszteségeket pótolni, miközben orosz oldalon mozgósítás nélkül, lényegében önkéntes alapon jelentkeznek a hadseregbe, mert olyan pénzeket kapnak, ami egy életre megoldja a problémáikat, hogyha egy évig legalább ott van a fronton valaki. Tehát az oroszok úgy tudnak több embert bevonzani a hadseregbe, hogy nem gyengül a hátország, és azért próbálja mindenáron elkerülni Oroszország vezetése ezt, mert az megbillenteni, szétzilálná egy kicsit az orosz hátországot, a társadalom hangulatát, mint ahogy az ukrán társadalom sem fogadja örömmel ezt az állandó mozgósítást – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, tehát Ukrajna egyre nehezebben tudja pótolni a vesztességet, míg Oroszország havonta nagyjából 25-30 ezer embert tud a hadseregbe beszippantani, tehát többet, mint a vesztesség.

„De ez sem mehet a végtelenségig, mert például az utóbbi időben azért nőtt meg orosz oldalon a hadseregben jelentkezők száma, mert úgy gondolták, hogy azért most már közeledik a vég, és ez azt is jelenti, vagy jelentheti, hogy nagyobb esély van arra, hogy élve, vagy komolyabb sérülés nélkül megússzák ezt az egész háborút, amit orosz oldalon különleges katonai műveletnek neveznek, és mint ahogy említettem, ez egzisztenciálisan, különösen azokon a részeken, vagy azokon a területeken, ahonnan a legtöbben mennek az orosz hadseregbe, ott tényleg ezek az emberek az egzisztenciájukat egy életre megoldják” – fogalmazott Stier Gábor.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.