
A döntés okait, valamint a pozíciójukból való, esetleges távozásuk konkrét időpontját jelenleg nem hozták nyilvánosságra.
Waltz az egyik kulcsfontosságú és legbefolyásosabb személyiség a jelenlegi kormányzat külpolitikájának alakításában, beleértve az Ukrajnával kapcsolatos kezdeményezéseket és a közel-keleti biztonsági kérdéseket.
Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, Stephen Witkoff a legesélyesebb jelölt Michael Waltz utódjaként az amerikai vezető nemzetbiztonsági tanácsadói posztján – jelentette Jake Traylor, a Politico újságírója az X közösségi oldalon forrásokra hivatkozva.
„Trump azt tervezi, hogy eltávolítja Waltzot a posztjáról – állítja három forrás –, és Whitkoff most a legesélyesebb jelölt a helyére” – írta Traylor.
————————————————————————
A Fox Newsnak források megerősítették, hogy Mike Waltz, a Trump-kormányzat nemzetbiztonsági tanácsadója és más munkatársak is távoztak a Nemzetbiztonsági Tanácsból.
A Fox News megerősítette, hogy Waltzot és helyettesét, Alex Wongot csütörtökön elbocsátották. Források szerint valószínűleg bejelentik majd a további elbocsátott alkalmazottakat, és Donald Trump elnök várhatóan nyilvánosan is beszélni fog az ügyről.
Waltz, aki korábban floridai kongresszusi képviselőként és kitüntetett zöldsapkásként szolgált, március óta a demokraták és a kritikusok támadásainak kereszttüzébe került, miután az Atlantic magazin főszerkesztője, Jeffrey Goldberg első kézből származó beszámolót tett közzé arról, hogyan vették fel őt egy Signal csoportbeszélgetésbe a nemzetbiztonsági vezetőkkel – köztük Waltzcal, Pete Hegseth védelmi miniszterrel és John Ratcliffe-fel, a CIA igazgatójával –, miközben a jemeni terroristák elleni csapásmérésekről beszélgettek.
Waltz felelősséget vállalt egy újságíró bevonásáért a csoportos csevegésbe, és a Fox News újságírójának, Laura Ingrahamnek ezt nyilatkozta: „Teljes felelősséget vállalok. Én hoztam létre a csoportot” – mondta. „Ez kínos. A végére fogunk járni az ügynek.”
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára hétfőn korábban a Fox News Digitalnak azt nyilatkozta, amikor a Waltzot és másokat kikísérő, állítólagos hírekről kérdezték: „Nem fogunk válaszolni névtelen forrásokból származó jelentésekre.”
Trump szerdán találkozott kabinetjének tagjaival, ahol Waltz is részt vett.
Waltz menesztésének megerősítését követően Hakeem Jeffries, a képviselőház kisebbségi vezetője a Fox Newsnak azt nyilatkozta: „Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó távozott. Ő az első. Biztosan nem az utolsó.”
Wong Waltz nemzetbiztonsági főtanácsadó-helyetteseként szolgált, akit a Signal-csevegésben kiszivárogtatott információk szerint Waltz márciusban a Signal-csoportnak küldött eredeti üzenetében „egy tigriscsapat összeállításával” bíztak meg – jelentette akkoriban az Atlantic.
Trump április 3-án azt nyilatkozta a médiának, hogy az Atlantic hírügynökség jelentése után, amely a Signal-chatkiszivárogtatásról számolt be, a Trump-adminisztrációt úgy jellemezte, mint amely „háborús terveket” küldött SMS-ben a jemeni húszi lázadók elleni tervezett csapásról.
„Mindig elengedjük azokat az embereket, akiket nem kedvelünk, vagy akikről úgy gondoljuk, hogy nem tudják elvégezni a munkát, vagy akik esetleg máshoz lojálisak” – mondta Trump április 3-án az Air Force One-on, amikor a Nemzetbiztonsági Tanács kirúgásairól szóló jelentésekről kérdezték.
Trump akkor megerősítette, hogy a Nemzetbiztonsági Tanács tagjait elbocsátották, de megjegyezte, hogy nem sok személyről van szó. Hozzátette, hogy továbbra is bízik a Nemzetbiztonsági Tanács csapatában, megjegyezve, hogy „nagyon jól teljesítettek” és „nagy sikereket értek el a húszikkal szemben”.
A Trump-adminisztráció azonban azt állította, hogy a márciusi Signal-csevegésben nem továbbítottak minősített anyagokat, és Trump a következmények közepette többször is védelmébe vette Waltzot. A húszi lázadók elleni csapások március 15-én zajlottak.