Szijjártó: Ukrajnában propagandaháború is zajlik

A tárcavezető a brit Ábrahám-megállapodások Csoportjának elnökével, Liam Fox-szal egyeztetett, majd a közös sajtótájékoztatón sajnálattal állapította meg, hogy a globális biztonság a hidegháború óta most van a legrosszabb állapotában, ami szavai szerint elsősorban az ukrajnai háború és a közel-keleti válság számlájára írható.

Rámutatott, hogy utóbbi sajnos nem újdonság, annak sok évtizedes története van, ennek megfelelően sok megoldási kísérlet is született, amelyek között voltak kifejezetten irreális javaslatok is, a sorozatos kudarcok pedig nyilvánvalóvá tették, hogy új megközelítésre van szükség.

„És ez az új megközelítés, a siker reménye jött el akkor, amikor Donald Trump első elnöksége alatt az Ábrahám-megállapodások aláírásra kerültek, és ezek keretében Izrael és a muzulmán arab országok között megindult a kapcsolatok normalizálása” – emlékeztetett.

„Mi az Ábrahám-megállapodásokat tartjuk az eddigi legjobb, legnagyobb reményt kínáló megoldásnak annak érdekében, hogy a közel-keleti emberek visszakapják a békés, nyugodt élet lehetőségét” – tette hozzá.

Illetve aláhúzta: azzal, hogy Izrael és négy muszlim ország normalizálta a kapcsolatait, a legnagyobb és legkézzelfoghatóbb eredményt sikerült elérni az elmúlt évtizedek vonatkozásában a Közel-Keleten.

„Ezért mi, Magyarország támogatjuk az Ábrahám-megállapodások kiterjesztését, támogatjuk azt, hogy újabb országok kerüljenek bevonásra az Ábrahám-megállapodásokba, amelyek nyomán nem csupán a Közel-Kelet, hanem a világ is egy biztonságosabb hely lesz” – tudatta.

Szijjártó Péter leszögezte, hogy a magyar kormány ezért Ukrajna mellett a Közel-Keleten is teljes erővel támogatja Donald Trump békeerőfeszítéseit.

„Világos, hogy ha Donald Trump lett volna az amerikai elnök az elmúlt négy év során is, akkor sem az ukrajnai háború nem tört volna ki, sem a Közel-Keletet nem sújtotta volna egy olyan terrorhullám, mint amelyet az elmúlt években sajnos láthattunk” – vélekedett.

Majd kitért a közel-keleti keresztény közösségek védelmének fontosságára is, és arról számolt be, hogy hazánknak fontos célkitűzése ezen ősi közösségek megmaradásának biztosítása.

„Ha abban segítenénk nekik, hogy eljöjjenek onnan, ahol most élnek, akkor gyakorlatilag a terroristák és a szélsőségesek céljainak valóra váltásához járulnánk hozzá, ezért mind Szíriában, mind Libanonban továbbra is fenntartjuk támogatásainkat a keresztény közösségeknek annak érdekében, hogy helyben tudjanak élni” – hangsúlyozta.

„Szíria vonatkozásában csak akkor járulunk hozzá bármilyen korábbi nemzetközi szankció feloldásához, hogyha 100 százalékig meggyőződhetünk arról, hogy az új rezsim a keresztény közösségek biztonságát, jogait, életét tiszteletben tartja. Libanon vonatkozásában pedig arra biztatjuk a nemzetközi közösséget, hogy minden eddiginél nagyobb támogatást adjon a keresztény elnöknek, a megválasztott kormánynak és a hivatalos libanoni fegyveres erőknek ahhoz, hogy fenn tudják tartani a stabilitást és a nyugalmat az országban, amely az egész Közel-Kelet stabilitása szempontjából kiemelkedő jelentőségű” – mondta.

A miniszter a Magyarországot ért ukrán kémvádakkal kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva rámutatott, hogy a szomszédos országban a fizikai összecsapások mellett zajlik egy propagandaháború is, és gyakran alkalmaznak magyarellenes propagandát is, amelyről sok esetben az derült ki, hogy semmifajta alapja nincsen.

„Ezért én arra kérek mindenkit, hogy minden ilyen, ukrán propagandában megjelenő hírrel szemben tanúsítson óvatosságot! És majd ha kapunk bármilyen részletet vagy hivatalos információt, majd akkor tudunk ezzel foglalkozni, mindaddig ezt egy óvatossággal kezelendő propagandának kell minősítenem” – jelentette ki.

Egy másik kérdés kapcsán pedig arról beszélt, hogy Donald Trump igazi úriember, ami most ismételten bizonyítást nyert azáltal, hogy az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyent méltatta, azonban a helyzet továbbra is az, hogy a vámfronton létrejött nehézségeknek elejét lehetett volna venni, de ez nem sikerült a brüsszeli testület késlekedése és alkalmatlansága miatt.

„Tehát lehet, hogy a bizottság elnök asszonya most éppen törekszik valamire, de elég sikertelenül teszi mindezt. A tények ezt mutatják” – jegyezte meg.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.