
A geopolitikai elemző rámutatott, hogy a nagyon régi demokratikus és katonai hagyományokkal rendelkező jogállamban, Izraelben is élnek izraeli-magyar kettős állampolgárok és a fegyveres konfliktusok miatt ott is mozgósítanak.
„A tömeghadseregekben sajnos előfordulhatnak atrocitások, bárhol lehet egy őrült, aki visszaél a hatalmával” – hangsúlyozta.
„Ha ez a szörnyűség Izraelben történt volna, biztosak lehetnénk abban, hogy a felelősöket számon kérik, bíróság elé állítják, és hosszú időre elítélik” – magyarázta Koskovics Zoltán, aki rámutatott, hogy
Ukrajna viszont nem demokratikus ország, nem jogállam.
„Ukrajnában nincsenek meg azok a katonai és ügyészségi hagyományok, amelyek egy civilizált országban természetesnek számítanak” – szögezte le a szakértő, aki kiemelte, hogy Izraelben csak ritkán történhetnek ilyen különös kegyetlenséggel elkövetett bűncselekmények, Ukrajnában azonban általánosnak számítanak a szörnyű embertelenségről tanúskodó esetek.
„Ukrajnában sajnos az, ami Sebestyén József honfitársunkkal történt, egész egyszerűen általános, olyan esetről is tudunk, hogy egy 32 éves fiatalember holtan esett össze, miközben a sorozóbiztosok »védelmét« élvezte. Hetente kerülnek elő olyan videók, amelyeken látható, hogy a sorozóbiztosok ütlegelik a hadkötelesnek vélt civileket.
Ukrajnában a sorozás menti fizikai erőszak teljesen általános rendszerszintű jelenség, amiről a hatóságok tudnak, de igyekeznek ezt eltitkolni és próbálják a nemzetközi közvéleményt manipulálni. A helyieket már nem tudják becsapni, már szinte nincs is olyan ukrajnai család, amelynek ne vitték volna erőszakkal a frontra valamelyik tagját” – részletezte Koskovics Zoltán, aki szerint a háború három éve alatt az ukrán hadsereg harci állapota és az erkölcsi tartása is jelentős mértékben megroppant.
Az elemző kifejtette, hogy azoknak, akik anno önként vonultak be, hogy megvédjék a hazájukat a túlnyomó többségük meghalt, súlyos sebesülés miatt leszerelt, illetve hadifogságba került vagy dezertált. Így már csak azokat tudják mozgósítani, akik nem akarnak ebben a háborúban harcolni.
„Azzal fenyegetik a sorozóbiztosokat, hogy ha a kvótájukat nem teljesítik bármi áron, a következő hónapban ők maguk is a fronton találhatják magukat” – magyarázta a szakértő, aki szerint elvárható lenne, hogy társadalmi egység legyen hazánkban ebben a kérdésben, és közösen kellene követelnünk, elérnünk, hogy a világ tudomást szerezzen az Ukrajnában általánossá vált rendszerszintű embertelenségekről.
Felidézte azt is, hogy két évvel ezelőtt egy amerikai újságírót bebörtönöztek és agyonvertek Ukrajnában.
„Ahol ilyen rendszerszintű brutalitás tapasztalható, ott nyilván nem beszélhetünk jogállamról, demokráciáról, civilizációról.
Ilyen országot felvenni az EU-ba, az európai alapelvek szembeköpése” – fakadt ki Koskovics Zoltán, aki szerint a magyar ellenzék úgy tesz, mintha Sebestyén Józseffel nem történt volna semmi rossz, miközben agyonverték.
A civil jogvédőkről szólva hangsúlyozta, hogy ha valaki még hisz abban, hogy léteznek olyan valós emberjogi szervezetek, amelyek nem a liberális politikai nyomásgyakorlás eszközeiként működnek, annak ideje felébredni, mert nincsenek ilyenek.
Brüsszellel kapcsolatban pedig kifejtette, hogy az Európai Uniót most olyan emberek irányítják, akiknek nem érdekük észrevenni, mi történik Ukrajnában.
Koskovics Zoltán hangsúlyozta, hogy a tömeges brutalitást, amit a hadkötelesek civilekkel szemben tanúsítanak, nem lenne szabad tolerálni, ám az európai elit minden áron be akarja szuszakolni Ukrajnát az unióba.
„Persze vannak olyan fórumok, ahol a magyarok elmondhatják a véleményüket. Nyilván a kormány vezető tisztségviselői a történteket jelezni fogják mindenhol. Vannak olyan mechanizmusok az EU-ban és az ENSZ-ben is, amelyek elvileg szankcionálják a súlyos emberjogi sértéseket. Az Európai Unió lenne az a fórum, ahol leginkább ki tudnánk kényszeríteni azt, hogy Ukrajna vállalja a felelősséget, találja meg és büntesse meg a tetteseket” – sorolta az elemző, aki szerint erősödik Ukrajnában a magyarellenesség, ám Sebestyén József agyonverése nem magyar-, hanem emberellenes tett volt.
„A sorozóbiztosokat nem érdekli, kinek milyen az etnikai háttere. Őket csak az foglalkoztatja, hogy teljesítsék a kvótájukat, nehogy őket küldjék következő hónapban a harctérre, idáig süllyedt az ukrán hadsereg erkölcsi tartása” – részletezte.
„Akkor lehetne igazságügyi mederbe terelni Sebestyén József tragédiáját, és megbüntetni a felelősöket, ha az ukrán fél együttműködne, de ők nem ismerik el, hogy ez megtörtént, mert akkor el kellene ismerniük számos más hasonló esetet és kiderülne, hogy rendszerszintű problémáról van szó, amelyben Zelenszkij elnöknek nagyon súlyos felelőssége van” – mutatott rá az elemző.