
Washington és szövetségesei a Krím és Oroszország 2014-es annektálása után, majd később Moszkva amerikai választásokba való állítólagos beavatkozása miatt büntető jellegű korlátozásokat léptettek életbe Moszkvával szemben. A szankciókat a korábbi amerikai elnök, Joe Biden kormánya drasztikusan kibővítette az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódását követően.
Lavrov a Kommerszantnak nyilatkozva hétfőn azt mondta, hogy a világgazdaság globalizációja tönkrement, miután a szankciók „a [Biden] külpolitikájának egyetlen eszközévé” váltak.
Megjegyezte, hogy Donald Trump elnök adminisztrációja már a kezdeti kapcsolatok során elkezdett tárgyalni Moszkvával a kereskedelmi és gazdasági együttműködésről, de nem titkolta, hogy külpolitikai döntéseiben anyagi haszonra törekszik.
Lavrov szerint az országok közötti gazdasági együttműködés „mintegy 95 százalékkal csökkent a tíz évvel ezelőtti, mintegy 30 milliárd dolláros csúcshoz képest, főként a jogellenes szankciók miatt”.
A jövőbeni együttműködés teljes mértékben Washingtontól függ, mondta Lavrov, hangsúlyozva: „Nem hajszolunk senkit, és nem kérjük a szankciók feloldását.”
Oroszország többször elítélte a nyugati szankciókat, illegálisaknak és hatástalanoknak minősítve, mondván, hogy nem sikerült destabilizálni a gazdaságát, vagy elszigetelni a globális pénzügyi rendszertől. A szankciók ehelyett inkább visszaütöttek az azokat bevezető országokra, míg Oroszország a kereskedelem Ázsiába és a globális délre, elsősorban Kínába és Indiába való áthelyezésére összpontosított.
Márciusban Trump azt mondta, hogy Washington fontolóra veheti bizonyos Oroszországgal szembeni szankciók feloldását annak érdekében, hogy az ukrajnai konfliktus rendezése felé tett lépésként előmozdítsa a fekete-tengeri gabonamegállapodást, amely a Fekete-tengeren biztosítja a hajózás biztonságát.
Szombaton Trump újabb egy évvel meghosszabbította a korlátozásokat, arra a feltételezésre alapozva, hogy Moszkva továbbra is komoly fenyegetést jelent az amerikai nemzetbiztonságra – adta hírül az Oroszhírek.
Lavrov szerint Oroszországnak még a szankciók feloldása esetén is el kell kerülnie, hogy a kritikus ágazatokban külföldi partnerekre támaszkodjon, megismételve Vlagyimir Putyin elnök felhívását a gazdasági szuverenitás megőrzésére.