
Hiába fordult nagyot a Gazprom jövedelmezősége 2024-ben az előző évi rekordveszteség után, a többségében orosz állami tulajdonú energiaóriás vezetősége nem javasol osztalékfizetést a tavalyi profitból.
Az orosz költségvetés így idén sem támaszkodhat a világ legnagyobb földgáztermelőjétől érkező kifizetésre.
A legnagyobb orosz vállalat hatalmas eredményességi fordulatot vett az elmúlt egy évben, azt követően, hogy 2023-ban – 1999 óta először – veszteséges volt, ráadásul közel hétmilliárd dolláros rekordveszteséggel zárta a tavalyelőtti évet, nem függetlenül az orosz–ukrán háború miatt Moszkvára kirótt nyugati szankciók hatásaként, melyek következtében összeomlott az Európába irányuló gázexport.
A tavalyi esztendő ehhez képest már sokkal szebben fest a 14,9 milliárd dollár adózott nyereséggel.
A társaság 2019-ben elfogadott osztalékpolitikája alapján a korrigált 1,22 ezermilliárd rubel nettó nyereség 50 százalékát kell osztalékfizetésre fordítania. Ukrajna 2022 februárjában kezdődő orosz inváziója óta ugyanakkor csak egyszer, a háború kitörésének évében fizetett évközi osztalékot a Gazprom.
Magas kamatterheket nyög a Gazprom
Egyes elemzők a kifejezetten eredményes 2024 év után ugyanakkor arra számítottak, hogy újrakezdheti a részvényesi juttatás folyósítását a vállalat.
A Gazprom óvatosságát a megugró adósságterhek indokolhatják a kiugróan magas kamatkörnyezetben. Az orosz jegybank ugyanis tavaly október óta rekordmagas szinten, 21 százalékon tartja az irányadó alapkamatot.
A vállalat kamatkiadásai ennek is betudhatóan duplájára, 482,5 milliárd rubelre nőttek.
A magas kamatok miatt a Gazprom kamatfizetései idén emelkedni fognak, ezért a vállalat valószínűleg úgy döntött, hogy az osztalékfizetés helyett inkább az adósságteher további csökkentésére összpontosít – vélekedtek a PSB elemzői.
A Gazprom-részvények 38,4 százaléka közvetlenül az orosz állam tulajdonában van, de Moszkva több állami cégen keresztül is rendelkezik további érdekeltséggel. Az orosz állami költségvetés a megtermelt Gazprom-eredmény, a cégben lévő tulajdonrésze és a vállalat osztalékpolitikája alapján több milliárd dolláros osztaléktól esik el.