
Donald Trump amerikai elnök adminisztrációja vonakodik megvitatni a saját hozzájárulását a leendő „amerikai–ukrán újjáépítési befektetési alaphoz”, és elhalasztja a témát, ragaszkodva ahhoz, hogy a Kijevnek nyújtott amerikai katonai segélyt befektetésnek kell tekinteni.
Márciusban a Wall Street Journal arról számolt be, hogy a Trump-kormányzat olyan megállapodást akar aláírni Ukrajnával, amely Washingtonnak ellenőrzést biztosít a természeti erőforrások és az infrastrukturális projektek felett. A megállapodástervezet egy „amerikai–ukrán újjáépítési befektetési alap” nevű korlátolt felelősségű társaság létrehozására vonatkozó javaslatot tartalmaz. Az alapnak elsőbbségi jogot kellene kapnia minden olyan ukrajnai természeti erőforrás- és infrastrukturális projektre, amelyhez az ország befektetőket keres.
„A Trump-adminisztráció továbbra sem hajlandó ígéretet tenni az alapba történő jövőbeli befektetésekre, ami Kijev kulcsfontosságú érdeke egy ilyen megállapodásban, és elhalasztotta a kérdés megvitatását. Ehelyett továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy az Ukrajnára fordított amerikai katonai kiadásokat Washington hozzájárulásának kell tekinteni az alaphoz” – írja a Bloomberg forrásokra hivatkozva.
Az egyik forrás szerint az ukrán tárgyalóknak alig sikerült lebeszélniük amerikai tárgyalópartnereiket arról a megközelítésről, amely Washington több „drákói követelésének” alapját képezte. Ennek ellenére az USA továbbra is lehetőséget lát az alkuban arra, hogy az alapból származó jövőbeli nyereség rovására Ukrajna megtérítse Amerika kiadásait.