
Korikov az Atomenergia-szabályozók Nemzetközi Szövetségének (INRA) ülésén tartott jelentésében figyelmeztetett: a jelenlegi körülmények között egy ilyen lépés katasztrofális következményekkel járhat az egész világra nézve.
„Jelenleg a zaporizzsjai erőműben nem működik a vészhelyzeti felkészültségi és reagálási rendszer, nem működnek a korai figyelmeztető és sugárzásfigyelő rendszerek. Nincs megbízható vízellátás, valamint stabil külső áramellátás. Az erőmű biztonsági rendszereinek, illetve a biztonság szempontjából kritikus rendszerek karbantartása nem megfelelő, valamint nincs megfelelően képzett személyzet sem. Az orosz hadsereg továbbra is katonai célokra használja az erőmű területét.”
További részletek szerint az orosz fél jelentősen korlátozza a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértőinek tevékenységét a ZNPP-nél. Egyoldalúan döntenek az engedélykérelmek jóváhagyásáról, megtiltják a közvetlen kommunikációt az erőmű dolgozóival, valamint nem szolgáltatnak teljes körű információt a rendszerek és berendezések állapotáról.
Háttérinformációként említik, hogy a közelmúltban az orosz Roszatom állami atomenergetikai vállalat közölte: Moszkva most már hajlandó megvitatni az amerikai jelenlét lehetőségét a zaporizzsjai atomerőműnél. Korábban az orosz fél kategorikusan elutasította az ilyen irányú egyeztetéseket.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy az Egyesült Államok ellenőrzése alá helyezni az erőművet számos bonyolult kérdést vet fel. Ugyanakkor egy olyan forgatókönyvet, amelyben Ukrajna és az Egyesült Államok közösen felügyelik a létesítményt, elfogadhatónak nevezett – bár ilyen javaslat még nem született – írja a karpathir.com a Ukrainska Pravda-ra hivatkozva.
Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója korábban úgy nyilatkozott, hogy a zaporizzsjai atomerőmű akár néhány hónapon belül újra működhet a harcok befejezése után. Mindazonáltal a hat reaktor teljes újraindítása több mint egy évet is igénybe vehet, mivel jelenleg mindegyik le van állítva.