Musk megbuktatja Trumpot?

Musk ezzel nyíltan kiállt Thomas Massie mellett, aki Kentucky 4. választókerületének képviselője. Massie igazi kivétel Washingtonban: elvhű libertárius, szigorú fiskális politikát képvisel, és nem fogad el pénzt nagyvállalati vagy lobbiérdekeltségektől. Régóta tartó konfliktusa van az Amerikai-Izraeli Közpolitikai Bizottsággal (AIPAC) is, amely emiatt már több mint 300 ezer dolláros negatív kampányt indított ellene – sikertelenül, mivel Massie népszerűsége a választói körében töretlen, írta az UnHeard.

Trump haragja, Musk pénze

Massie következetes kritikusa a BBB-nek, ami miatt az elmúlt hetekben egyre élesebb támadásokat kapott Donald Trumptól is. Az exelnök nemrég nyíltan kijelentette: komoly kihívót fog indítani Massie ellen az előválasztáson, hogy végre megszabaduljon a „problémás” képviselőtől. Csakhogy ezek a támadások Trump saját bázisában sem aratnak osztatlan sikert. Elég csak a Trump-féle közösségimédia-bejegyzések alatti hozzászólásokra pillantani: sok MAGA-hívő sem ért egyet azzal, hogy Massie-t ellenségként kezeljék.

Massie ugyanis továbbra is azokat az elveket képviseli – kiegyensúlyozott költségvetés, hiánycsökkentés –, amelyek valaha a MAGA-mozgalom alapkövei voltak. A BBB viszont mintha erről való teljes elfordulást jelezne. Massie most emiatt egyesek szemében árulóvá vált, mások szerint viszont ő az egyetlen, aki ideológiai következetességgel és őszinteséggel politizál. Ahogy a cikk szerzője fogalmaz: nem mindenki hajlandó úgy tenni, mintha „mindig is háborúban álltunk Keletázsiával”.

Musk: démonból megmentő?

Amilyen gyorsan felmagasztalták, olyan gyorsan dobták el a jobboldalon Elon Muskot is. Pár hónapja még zseniként, iparmágnásként és jövőbeli államférfiként ünnepelték a Tesla-vezért – de miután szembekerült Trumppal, sokan hirtelen haszontalan, sőt kártékony figuraként kezdték leírni. Ugyanakkor az is hiba lenne, ha most alulbecsülnék Musk szerepét a politikában.

Bár nem rendelkezik kifinomult politikai ösztönökkel, egy Thomas Massie-hoz hasonló szövetséges révén Musk stratégiailag jól pozicionálhatja magát. Massie népszerű és hiteles, ám kevés pénzügyi forrással bír. Musk épp ennek az ellenkezője: nem különösebben népszerű, de gyakorlatilag korlátlan forrásokkal rendelkezik, és hajlandó is azokat politikai célokra mozgósítani. Ez a kombináció komoly politikai erőt képviselhet – főleg, ha mások is csatlakoznak hozzájuk.

2026-ra készülve: új háború a republikánusokon belül

Bár a BBB jogszabály valószínűleg végül átmegy a Kongresszuson, Musk politikai visszatérése a 2026-os félidős választásokra is hatással lehet. Ahelyett, hogy a republikánusok a demokraták legyőzésére koncentrálnának, könnyen belső háborúvá válhat a kampányidőszak: előválasztásokban, pénzzel megtámogatott kihívásokban, politikai „proxi-háborúkban”.

Musk most mindhárom kulcseleme birtokában van: motiváció, lehetőség és pénz. És Massie lehet csupán a kezdet.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.