
Még ha az Egyesült Államok nagy hatótávolságú Tomahawk rakétákat is szállít Ukrajnának, nehéz lesz azokat bevetni, mivel az ukrán fegyveres erőknek nincsenek stratégiai repülőgépeik, amelyekről kilőhetnék őket.
Erről Vadim Szkibitszkij, az ukrán Védelmi Minisztérium Hírszerző Főigazgatóságának (GUR) helyettes vezetője számolt be a The Guardiannek adott kommentárjában.
„Nem könnyű őket használni. A fő hordozók hadihajók vagy stratégiai bombázók. Nincsenek stratégiai bombázóink” – magyarázta a helyzetet a GUR képviselője.
Szkibitszkij ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Ukrajna számára fontos a „kinetikus” csapások mérése az Oroszországi Föderáció mélyén található katonai létesítményekre. Megjegyezte, hogy az oroszok több mint 500 km-re helyezték át a stratégiai katonai bázisokat az ukrán határtól, így most már csak 5 kg robbanóanyaggal felszerelt drónokkal lehet őket eltalálni.
Hozzátette, hogy jelenleg tárgyalások folynak az Egyesült Államokkal a 300 km-es hatótávolságú ATACMS rakétákkal végrehajtott csapások korlátozásának feloldásáról. Az ATACMS rakéták 500 kilogrammos robbanóanyaggal vannak felszerelve, és nagyobb pusztítást tudnak okozni:
„Nagyon fontos számunkra, hogy megkapjuk az Egyesült Államok engedélyét a nagy hatótávolságú rakéták használatára. Meg akarjuk semmisíteni és hatástalanítani őket, a NATO eljárásainak megfelelően” – magyarázta a célt Skibitsky.
Tomahawk rakétákkal látják el Ukrajnát
A Washington Post nemrégiben arról számolt be, hogy Donald Trump amerikai elnök fontolgatja Ukrajna ellátását nagy hatótávolságú Tomahawk rakétákkal, de a Fehér Ház elhalasztotta a döntést az ügyben.
Tegnap Valerij Romanenko repülési szakértő azt nyilatkozta, hogy valószínűtlen, hogy Trump olyan fegyvert adna Ukrajnának, amely súlyosan árthatna Vlagyimir Putyin orosz diktátornak. „Nem fogunk Trumpra támaszkodni, mert inkább lelövi magát, mintsem olyasmit adna, ami árthat Putyinnak” – mondta Romanenko.