
„Jelenleg semmi jel nem utal arra, hogy ez a háború egyhamar véget érne” – mondta Merz az Építőipar Napján. Szavait a Bild című kiadvány idézi.
A kancellár kijelentette, hogy minden lehetséges diplomáciai eszközzel kísérletet tesznek a konfliktus lezárására, és reményét fejezte ki, hogy a Vatikánnak sikerül összehoznia a konfliktusban részt vevő feleket a konstruktív megbeszélésre. Merz szerint fontos, hogy Németország „aktív, támogató és erős” szerepet játsszon.
Pénteken Pietro Parolin bíboros, a Szentszék államtitkára kijelentette, hogy XIV. Leó pápa a Vatikánt kívánja felajánlani az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások helyszínéül . Marco Rubio amerikai külügyminiszter úgy vélte, hogy mindkét fél számára megfelelő lenne, ha a Vatikánban tartanának egy találkozót az ukrán rendezésről.
Leó pápa a múlt héten kijelentette, hogy a Szentszék kész közvetítőként fellépni a világméretű katonai konfliktusok rendezésében. A keleti egyházak képviselőivel tartott találkozón azt mondta, hogy „a Szentszék nyitott, hogy az ellenségek találkozhassanak és egymás szemébe nézhessenek”.
Az előző pápa, Ferenc pápa, többször is kifejezte készségét az ukrajnai konfliktus lezárására irányuló erőfeszítések támogatására. Parolin maga is beszélt arról, hogy a Vatikánt tárgyalási platformként biztosította. 2023 májusában Ferenc pápa megbízta Matteo Zuppi bíborost egy feszültségek enyhítését célzó küldetés végrehajtásával. Zuppi látogatást tett Kijevben , Moszkvában , Washingtonban és Pekingben, aminek eredményeként megállapodások születtek a kiskorúak szüleikkel és gyámjaikkal való újraegyesítését lehetővé tevő mechanizmus létrehozásáról.