
MH
2025. július 7. hétfő. 14:36
A nemrég közzétett nyolcoldalas jelentés a 2016-os választásokkal kapcsolatos, elhúzódó politikai és hírszerzési vita újabb fejezetét jelenti, melyben azt vizsgálták, hogy az orosz befolyásolási kampány célja Hillary Clinton lejáratása és Trump előnyhöz juttatása volt.
Mint ismert, a republikánus elnökjelölt végül győzelmet aratott, ami azóta is időközönként felmerülő politikai viták tárgyát képezi.
A választást megelőző hónapokban számos közvélemény-kutatás Hillary Clinton győzelmét vetítette előre, ám végül a republikánus jelölt, Donald Trump aratott meglepő és egyértelmű sikert, 304:227 arányban szerezve meg az elektori szavazatokat. A várakozásokkal ellentétes eredmény nyomán felmerült a kérdés: vajon a közvélemény-kutatók hibáztak ekkorát, esetleg sok Trump-szavazó nem vállalta nyíltan a politikai preferenciáját, vagy a választók jelentős része valóban az utolsó pillanatokban változtatta meg a döntését?
A CIA korábbi jelentését – melyet Trump és szövetségesei élesen kritizáltak – túl gyorsan készítették el, és abban túlzottan nagy szerepet kaptak a hírszerző ügynökségek vezetői – állapítja meg az a friss elemzés, amelyet John Ratcliffe CIA-igazgató rendelt meg.
A felülvizsgálat ugyanakkor nem kérdőjelezi meg az eredeti jelentés megállapításait. Eszerint a jelentés erős szakmai normáknak felelt meg, és elemzői szigora meghaladta a hírszerző közösség legtöbb értékelését – írja a Politico.
Ellenben a friss vizsgálatban kérdőre vonták a CIA és az FBI nagyfokú bizonyossággal tett megállapítását, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök „azt kívánta”, hogy Trump győzzön.
Ezen állítás egyetlen forrásra épült, nem pedig több független információra, ahogyan az egy ilyen súlyú következtetésnél elvárt lenne. Ugyanakkor a CIA a mostani jelentésben nem vitatta, hogy Putyin Hillary Clinton esélyeinek akart ártani.