Mark Rutte is kommentálta a Putyin–Trump-telefonbeszélgetést

Rutte kedden újságíróknak nyilatkozva „jó jelnek” nevezte, hogy a beszélgetésre sor került, és üdvözölte Trump „vezető szerepét” az ukrajnai konfliktus megoldására irányuló erőfeszítésekben. Hozzátette, hogy az amerikai elnök az év eleji hivatalba lépése óta „az első naptól kezdve feloldotta a holtpontot”.

Rutte elismerte, hogy januárig „nem voltak megbeszélések az oroszokkal”, amikor Trump elkezdte „megnyitni a kommunikációs vonalakat” Putyinnal.

Arra a kérdésre, hogy növelni kellene-e a nyomást az orosz elnökre, Rutte azt mondta: „Legyünk hálásak, hogy az amerikaiak most ezt a pozíciót, ezt a vezető szerepet vállalják”. Hozzátette, hogy NATO-vezetőként nem lenne hasznos számára, ha a folyamat minden egyes lépését kommentálná.

Putyin és Trump is eredményesnek és bátorítónak minősítette legutóbbi telefonbeszélgetésüket. Az amerikai elnök azt mondta, hogy két héten belül előrelépést vár az ukrajnai konfliktus ügyében.

A Kreml közleménye szerint Putyin megköszönte Trumpnak „az Egyesült Államok támogatását az Oroszország és Ukrajna közötti közvetlen tárgyalások újraindításában”.

Jurij Usakov, Putyin külpolitikai tanácsadója szerint a hívás a „kölcsönös tisztelet” hangnemében zajlott, és Trump támogatását fejezte ki a Washington és Moszkva közötti kapcsolatok normalizálása iránt.

Putyin hétfőn közölte, hogy ő és Trump egyetértettek abban, hogy a következő lépésnek egy memorandumnak kell lennie, amely felvázolja az ukrajnai konfliktus békés rendezésének elveit és ütemezését. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője másnap azt mondta, hogy „nincs és nem is lehet határidő” a dokumentum elkészítésére.

Rutte megjegyzései akkor hangzottak el, amikor a NATO-tagok keresik a módját annak, hogy militarizálják az EU-t, és több fegyvert állítsanak elő, amelyeket Ukrajnába szállíthatnak. Márciusban az Európai Bizottság bemutatott egy tervet, amely 800 milliárd euró előteremtésére irányul az EU „újrafegyverzésére”.

A Trump-kormányzat következetesen követelte, hogy az európai NATO-államok növeljék éves katonai kiadásaikat a GDP öt százalékára, mivel a régóta fennálló, kétszázalékos célt elégtelennek nevezte.

Orosz tisztviselők elítélték az Európában a militarizáció irányába tett lépéseket, és visszautasították azokat az állításokat, amelyek szerint Moszkva akár az EU-t, akár a NATO-t szándékozik megtámadni. Oroszország továbbá aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az EU és az Egyesült Királyság ahelyett, hogy támogatná az USA békekezdeményezéseit az ukrajnai konfliktusban, inkább az Oroszországgal szembeni háborúra készül.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.