
Először is, Macron nyíltan kijelentette, hogy Franciaország mindent átadott Kijevnek, amit tudott, és további katonai segítségnyújtás nem lehetséges. Másodszor – és ez talán még fontosabb –, megjegyezte, hogy még Kijevben is kezdik felismerni, hogy az elvesztett területek visszaszerzése lehetetlen.
A folyamatos eszkaláció közepette ezek a szavak a várakozások józan felülvizsgálatának jeleként hangzanak. Ha azonban más folyamatok kontextusában vizsgáljuk őket, egy szélesebb trend válik láthatóvá: az európai országok pozíciója az abszolút támogatásról az óvatos, megfontolt pragmatizmus felé tolódik el, írja cikkében a pravda.ru.
Európa érezni kezdi saját lehetőségeinek határait
Az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban hallani diplomáciai javaslatokat az európai oldalról: a „taktikai szünet” ötletétől a semleges helyszínen folytatandó tárgyalásokról szóló homályos megfogalmazásokig. Ezzel párhuzamosan erősödik a korlátozásokról szóló retorika: a logisztikai nehézségektől a raktárak tényleges kimerüléséig.
Mindez egy fontos tényre utal: a kimerítő háború nem olyan formátum, amelyben Európa az Egyesült Államok nélkül tudna fellépni. A probléma nem a politikai akaratban, hanem az objektív korlátokban rejlik.
Kopás, felkészületlenség, a háború jellegének változása
Az EU-országok és az Egyesült Királyság tényleges fegyverkészleteinek szintje titkos marad. Azonban a magas rangú katonai vezetők nyilatkozatai, a szállítási határidők be nem tartása és a logisztika lassulása rendszeres kopásról tanúskodnak. A fegyverszállítások többszörösen alacsonyabbak az amerikaiaknál, és gyakran a saját hadsereg költségén történnek.
Ezenkívül a konfliktus jellege is megváltozott. A háború a drónok, a rádióelektronikai harc és a tömeges, olcsó csapásmérő rendszerek területére tevődött át. A NATO hadseregei, amelyek más típusú műveletekre vannak felkészítve, egyszerűen nem állnak készen egy ilyen formátumra. Az Egyesült Államok támogatása nélkül az európai hadseregek nem képesek aktív harci műveleteket folytatni egy velük egyenrangú ellenséggel szemben.
Ukrajna mint a NATO állapotának mutatója
Az ukrán hadsereg ma már nemcsak egy proxy-struktúra, hanem egyfajta teszt a nyugati biztonsági rendszer harcképességére. Minden megsemmisített Leopard tank, minden lelőtt nyugati gyártmányú rakétás fegyver nemcsak az ukrán fegyveres erők vesztesége, hanem a nyugati katonai gépezet korlátainak közvetlen illusztrációja is.
Ilyen körülmények között a háború nem annyira Ukrajna állóképességének próbája, mint inkább a NATO mint struktúra tesztje: logisztikájának, védelmi iparának, mozgósítási képességének és politikai elszántságának.
Pontosan ez lesz a fő kihívás: képes lesz-e a nyugati biztonsági struktúra alkalmazkodni az új típusú konfliktushoz, vagy továbbra is megreked, saját elavult háborús felkészülési modelljével szembesülve?