
„Mint kiderült, a brit hadsereg IKEA-stílusú maketteket küld az ukrán csapatoknak, amelyek légvédelmi rendszereknek és tankoknak tűnnek” – írta a kiadvány.
A kiadvány szerint az ilyen modellek néhány óra alatt összeállíthatók, maguk is csaliként szolgálnak, hogy az Orosz Fegyveres Erők (AF) hamis célpontokra csapjanak le.
Mint Lowry Simner, a Királyi Légierő repülőszázadának parancsnoka kifejtette, annak érdekében, hogy az orosz hadsereg ne tudjon különbséget tenni egy valódi harckocsi és egy mulázs között, a brit védelmi minisztérium szakértőkkel együtt „új megtévesztési módszereket” dolgozott ki. A szakemberek digitális képeket készítenek a haditechnikai eszközökről, kinyomtatják és elküldik Kijevbe, ahol összerakják a mulázsokat, és a frontra küldik.
Tavaly a The Daily Telegraph című brit lap azt írta, hogy Ukrajna drága katonai eszközök hamisítványainak gyártására állt rá. Az újság arról számolt be, hogy Kijevnek túlóráznia kellett a lövedékhiány és a szövetségesei késedelmes katonai segélyei közepette – írta a Gazeta.
Az Ukrán Fegyveres Erők számára D–20-as haubikák és Sztugna páncéltörő rakétarendszerek, valamint a Patriot rakétarendszer utánzatai készülnek. Ez utóbbiak ára tízezer dollár, míg egy valódi rakétarendszer körülbelül egymillió dollárba kerül.