Kivéreztetnék az ukránok a hazai mezőgazdaságot

MH/MTI
2025. május 5. hétfő. 21:03

A tárcavezető a lakossági fórum előtt tartott sajtótájékoztatón annak is hangot adott, hogy Ukrajna csatlakozása a közös mezőgazdasági politikát vagy a kohéziós politikát is fenntarthatatlanná tenné, „ez azt jelenti, hogy azok a fejlesztési források, amik jelenleg Magyarországra érkeznek, azok a jövőben Ukrajnába kerülnének”. Tájékoztatása szerint Ukrajnában az egy főre eső nemzeti össztermék a háború előtt egynegyede volt az unió átlagának, vagyis Európa egyik legszegényebb országa.

Az európai uniós ügyekért felelős miniszter véleménye szerint a csatlakozásnak számos biztonsági kockázata is van, példaként említette, hogy jelenleg hatalmas mennyiségű, ellenőrizetlen sorsú fegyver található Ukrajnában, „nyilvánvalóan az ukrán hátterű szervezett bűnözés megerősödne Európában”.

Bóka János azt mondta, országjáró kampány keretében vitatják meg a legfontosabb kérdéseket, a legfontosabb kérdésnek pedig azt nevezte, lehet-e, legyen gyorsított eljárásban Ukrajna az Európai Unió tagja. Fontos, hogy a magyar emberek tisztában legyenek az ezzel járó kockázatokkal, veszélyekkel, és ez alapján nyilvánítsanak véleményt – tette hozzá, hangsúlyozva: fontos, hogy a magyar emberek lássák, nem lehet a döntéseket a fejük felett meghozni. Mint mondta, a magyar kormány számára nagyon fontos, hogy ismerje a magyar emberek véleményét, és támogatásukkal a háta mögött képviselhesse a nemzeti érdekeket Brüsszelben.

Ukrajna csatlakozásának legfontosabb kockázata a háború és béke kérdése – mondta Bóka János. Kifejtette, ha Ukrajna most gyorsított eljárással csatlakozna az Unióhoz, akkor nem a békét vinnénk el Ukrajnába, hanem a háborút hoznánk el Európába, mert Ukrajna ma nyílt háborúban áll egy szomszédos atomhatalommal, és ha uniós tag lenne, akkor a konfliktus az Európai Unió és Oroszország közötti közvetlen katonai konfliktussá alakulna át. Hozzátette: ebben az esetben nem a magyar kormány szuverén döntése lenne, hogyan támogatja Ukrajnát a fegyveres konfliktusban, mert az európai uniós szerződések alapján, ha az Európai Unió tagállamát közvetlen fegyveres támadás éri, akkor valamennyi tagállam minden rendelkezésére álló segítséget köteles megadni.

Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió és ezen belül Magyarország is ennek a háborúnak a részévé válna – fogalmazott a miniszter.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.