
„A nagy keresztény ünnepen, virágvasárnap, az orosz csapatok újabb emberiség elleni bűncselekményt követtek el: ballisztikus rakétákkal csapást mértek Szumi központjára. Több tucat civil vesztette életét vagy sebesült meg. Mivel nem tudtak stratégiai sikert elérni a harctéren, az ellenség ismét a szokásos taktikájához folyamodik – civilek elleni háborúhoz, súlyosan megsértve a nemzetközi jogot, a háborús törvényeket és szokásokat” – hangsúlyozta a vezérkar.
Hozzátették: „Oroszország ismét megmutatta, hogy nem a békét keresi, csupán félelmet akar kelteni.”
„De Oroszország csak a haragunkat és az elkerülhetetlen megtorlást kapja. Válaszunk kemény lesz. Megsemmisítjük a megszállókat, katonai létesítményeiket, fegyvereiket és felszereléseiket – bárhol is legyenek. Az orosz háborús bűnök nem évülnek el. A bűnösöknek meg kell kapniuk méltó büntetésüket” – írja az Ukrán Fegyveres Erők Facebook oldalán.
A támadásban két Iszkander-típusú ballisztikus rakéta csapódott be helyi idő szerint 10:15-kor, mindkettő a Szumi Állami Egyetem és annak kongresszusi központja környékén ért földet.
A támadás utáni felvételeken vérző testek láthatók az utcákon, a becsapódások közelében. Legalább két gyerek meghalt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta, hogy a sérültek között van egy idén született kislány is, és hangsúlyozta, hogy az orvosok mindent megtesznek az életek megmentéséért. „A támadás a város szívét érte virágvasárnap. Csak teljesen elborult elméjű gazemberek képesek ilyesmire” – mondta esti videóüzenetében.
Moszkva egyelőre nem kommentálta a támadást. Az ukrán hatóság a BBC-nek elmondta, hogy húsz épület sérült meg, köztük négy oktatási intézmény, kávézók, üzletek és öt lakóépület. Tíz autó és villamos is találatot kapott.
Zelenszkij „kemény” választ sürgetett más országoktól, hozzátéve, hogy „a tárgyalások sosem állították meg a ballisztikus rakétákat és légibombákat”.
„Oroszország pontosan ilyen terrorra törekszik, és szándékosan elnyújtja a háborút. Agresszorra gyakorolt nyomás nélkül nincs béke” – mondta az ukrán elnök, írta a Híradó.hu.
Szumiban a hatóságok közölték, hogy a rakéták kazettás bombákkal voltak felszerelve, amelyek széles területen, válogatás nélkül ölnek.
A támadás után kiégett járművek és meghajolt fák maradtak hátra, a halálesetek is főként ezek környezetében történtek.
Egy ukrán nő éppen a gyerekét és más gyerekeket vitt óvóhelyre, amikor a második rakéta az autójába csapódott.
„Ha nem megyünk le időben az óvóhelyre, akkor épp az autóban lettünk volna, és meghaltunk volna” – mondta a BBC-nek.
Svitlana Smirnova, 51 éves, arról számolt be, hogy a templomi szertartás után éppen menedéket keresett, amikor a támadás történt.
„Egy barátnőm megsérült egy buszban, amit telibe találtak. Súlyosan megsérült, kórházban van, megműtötték, de még mindig eszméletlen. A fiával utazott, ő is megsérült” – mondta.
A vasárnapi támadásokat világszerte elítélték a vezetők.
Keith Kellogg, az Egyesült Államok különmegbízottja Ukrajnában, azt mondta: „ez a támadás minden emberi normát átlép,” és hozzátette, hogy ezért dolgozik Donald Trump elnök „keményen a háború befejezésén”.
A brit miniszterelnök, Sir Keir Starmer is elítélte a támadást, „szörnyűnek” nevezve azt. „Zelenszkij elnök elkötelezte magát a béke mellett, most Putyin elnökön a sor, hogy feltételek nélküli és azonnali tűzszünetbe egyezzen bele – ahogy Ukrajna is megtette” – mondta.
Emmanuel Macron francia elnök szerint a szumi támadás rávilágít a tűzszünet sürgős szükségességére.
„Mindenki tudja: ezt a háborút egyedül Oroszország indította. És ma már nyilvánvaló, hogy Oroszország egyedül akarja folytatni – teljesen figyelmen kívül hagyva az emberi életeket, a nemzetközi jogot és Trump elnök diplomáciai erőfeszítéseit” – írta Macron az X-en.
Starmer és Macron egy úgynevezett „tettre készek koalíciója” nevű kezdeményezésen dolgoznak, amely bármilyen ukrajnai békemegállapodást támogatna és érvényesítene.
A támadás nem sokkal azután történt, hogy Steve Witkoff amerikai különmegbízott pénteken Szentpéterváron találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A Kreml közölte, hogy a találkozó több mint négy órán át tartott, és az ukrajnai rendezés kérdései voltak napirenden. Ez volt Witkoff harmadik találkozója Putyinnal ebben az évben, amelyet az orosz különmegbízott, Kirill Dmitrijev „eredményesnek” nevezett.