
A szélerőműpark első ütemének építését már megkezdték a Róna-havason (ukránul: Runa-polonyina), ahol a helyiek tiltakozása ellenére fákat vágtak ki a logisztikai útvonalak kialakítása érdekében. Egy civil szervezet (az Ekolohija–Pravo–Ljudina) bírósági úton támadta meg a projektet, mivel a beruházók figyelmen kívül hagyták azt a törvényt, amely kötelezővé teszi a környezeti hatásvizsgálatot a mezőgazdasági területek energetikai célú átminősítésekor.
Annak ellenére, hogy az ukrán Környezetvédelmi és Természeti Erőforrások Minisztériuma januárban felfüggesztette a dokumentációk elbírálását, a beruházók nem álltak le.
A közelmúltban derült fény arra, hogy egy Ungvárhoz közeli területen több mint száz darab, kétszáz éves bükkfát vágtak ki illegálisan. A kivágott fák helyén egy új utat építettek, amely megsemmisítette a nemzetközi turistautat és a védett hóvirág élőhelyét is.
A Vitrjani Parki Ukrajini mintegy száz nehézgépjárművel kezdte meg a szélerőműalapok kiépítését annak ellenére, hogy a munkálatok megkezdéséhez hiányzik a hivatalos környezeti engedély. A szakértők szerint ez törvénytelen eljárás, és a hatóságok kötelessége lenne közbelépni.
Egy szakértő állítása szerint a Róna-havason zajló szélerőmű-építkezés egyértelműen jogsértő, az illetékes hatóságoknak pedig azonnal lépniük kellene a munkálatok leállítása érdekében.
Ennek ellenére a munkagépek tovább dolgoznak, és április végén a Turje-Remetai vidéki tanács várhatóan újabb 17 földterületet utal ki a projekt számára.
A Kárpátok legősibb erdei így újabb fenyegetéssel néznek szembe: Európa alig 320 ezer hektárnyi megmaradt praleszének egyharmada Ukrajnában található, főként Kárpátalján. Ha a beruházás folytatódik, ezek az egyedülálló ökoszisztémák eltűnhetnek, mindössze néhány százaléknyi önkormányzati bevételért cserébe.
A természetvédelmi ügyészség ugyan vizsgálatot indított az erdőirtás miatt, de a gyakorlatban ez idáig nem történt hatékony fellépés. A helyi közösségek attól tartanak, hogy a gazdasági érdekek ismét felülírják a természeti kincsek védelmét, és a Kárpátok gerincein hamarosan turbinák sorakoznak majd az ezeréves fák helyén.