
A Gazprom, amely egykor az EU fő gázszállítója volt, három évvel ezelőtt drasztikusan csökkentette a régióba irányuló exportját, miután a Nyugat Ukrajna miatt szankciókat vezetett be, és szabotálta az Északi Áramlat gázvezetékeket. Oroszország részesedése az uniós vezetékes gázimportból a 2021-es, több mint negyven százalékról 2024-re mintegy 11 százalékra csökkent.
A Gazprom 2024-es egész éves nettó nyeresége 1,2 ezermilliárd rubel (5,1 ezermilliárd forint) volt, a javuló gázüzletágának és a pénzügyi befektetésekből származó kamatbevételek emelkedésének köszönhetően, valamint a pénzügyi befektetésekből származó kamatbevételek növekedésének köszönhetően – derül ki a vállalat szerdán kiadott közleményéből.
„A Gazprom 2024-ben számos kulcsfontosságú pénzügyi mutató tekintetében megerősítette pozícióját, amely megerősíti üzleti modelljének hatékonyságát és rugalmasságát” – kommentálta az eredményeket Famil Szadjgov, a vállalat vezérigazgató-helyettese.
Szadjgov a javuló teljesítményt az olyan országokba, mint Kína, irányuló növekvő gázexportnak és a magasabb kamatbevételeknek tulajdonította.
Oroszország valamikori legértékesebb vállalata, a Gazprom tavaly rekordveszteségeket szenvedett el az egykor kulcsfontosságú piacának számító EU-ba irányuló eladások zuhanása miatt. A vállalat 6,8 milliárd dolláros nettó veszteséget jelentett 2023-ra, 1999 óta először. Ez szöges ellentétben állt a 2022-es, 13,2 milliárd dolláros nettó nyereséggel.
2024-ben a Gazprom-csoport – amely a gáz-, olaj- és villamosenergia-üzletágakat foglalja magában – bevételei 25 százalékkal, 10,7 ezermilliárd rubelre (130,8 milliárd dollár) emelkedtek, amely a vállalat eddigi második legmagasabb eredményét jelentette. A 11,7 ezermilliárd rubeles (143 milliárd dollár) rekordot 2022-ben érték el, amikor az európai gázárak az egekbe szöktek az EU azon döntése nyomán, hogy az ukrajnai konfliktus kiéleződése után korlátozza az Oroszországból származó importot – írta meg az Orosz Hírek.
A Gazprom kiadásai három százalékkal, 2,4 ezermilliárd rubelre (29,5 milliárd dollár) csökkentek. A vállalat közölte, hogy adósságállománya változatlanul 6,7 ezermilliárd rubel maradt, hozzátéve, hogy több mint 1egyezermilliárd rubel készpénztartalékkal rendelkezik.
„Ez a mérlegben lévő pénzeszköztartalék biztosítja a csoport magas pénzügyi stabilitását még a szankciós nyomás alatt is” – mondta Szadjgov.