
– A Financial Times szerint Donald Trump megkérdezte Volodimir Zelenszkijtől, hogy képesek lennének-e az ukránok rakétatámadást intézni Moszkva és Szentpétervár ellen. Zelenszkij állítólag azt felelte, hogy ha kapnak fegyvereket, akkor persze. Most úgy néz ki kapnak. Mi fog kisülni ebből?
– Kezdjük ott, hogy tegnapig a Trump-i álláspont az volt, hogy csak és kizárólag védelmi fegyvereket hajlandó átadni. Az Egyesült Államoknak összesen 14 darab átadható Patriot rendszere van. Ezek darabja egymilliárd dollár. Kettőt kifizet Németország – úgy néz ki, hogy egyet Norvégia, a többiről nem lehet tudni. Tehát Trump csak úgy ad át fegyvereket, ha azt valaki kifizeti. A Zelenszkij válasz az volt, hogy köszöni, de ő 114 darab Patriotra tart igényt. Na most ennyi összesen nincs az Egyesült Államok területén…
Arra, hogy Zelenszkij hajlandó lenne Moszkvát és Szentpétervárt lőni, a válaszom az, hogy ha ezt megcsinálja, akkor az oroszok szétverik Kijevet. Jelenleg a fronton hatalmas mennyiségi és minőségi orosz fölény van. Ugyanakkor én azt látom, hogy Zelenszkij naponta provokálja az oroszokat. Abban a percben, hogy volt egy orosz-azeri ellentét, nyíltan bejelentette, hogy Ukrajna Azerbajdzsán mellett áll. Senki nem kérdezte. Egy nap átlag három európai vezetővel beszél, és mindig elmondja azt, hogy milyen fegyvereket és egyebeket kér. Körülbelül egy héttel ezelőtt bejelentette, hogy havi hárommilliárd dollárra van szüksége ahhoz, hogy az ország működjék plusz ingyen fegyverekre. Most éppen a kormányt alakítja át, a miniszterelnök megy védelmi miniszternek, a védelmi miniszter megy washingtoni nagykövetnek, és az eddigi miniszterelnök-helyettes, egy hölgy, lesz a miniszterelnök. És a hivatalos ukrán adatok szerint ebben az évben 200 ezer ember tűnt el a frontról: vagy megszöktek, vagy meghaltak.
– Miért provokálja folyamatosan Oroszországot? Valóban úgy tűnik, hogy minden alkalmat megragad, miközben egyáltalán nem állnak jól. Valami olyan támadást, olyan lépést akar kiprovokálni, amire már a szövetségesek is azt mondják, hogy most akkor háborúba mennek?
– Azért, mert ezt tartja életben. Számára egy béke nyilvánvalóan csődöt jelentene, hiszen le kellene mondani a Donbasz négy megyéjéről, a Krímről. Ezekről az oroszok tárgyalni sem hajlandók, húzzák az időt. Én rendkívül kíváncsi vagyok, hogy Trump mostani megnyilatkozása, hogy 50 napot adott a fegyverszünet megkötésére, mire lesz jó, mert Kiev számára a fegyverszünet vereség, az oroszok számára pedig azt jelenti, hogy a sikeres előrenyomulásukat leállítják.
Nagyon érdekes volt Kaja Kallas nyilatkozata, azt mondta, hogy miért 50 nap? Miért ilyen sok? Tehát látszik, hogy az európai politikusok egy része, főleg a skandinávok, a baltiak, a lengyelek, a britek gyűlölik az oroszokat, és ahol lehet fellépnek a folytatás érdekében.
– Gondolom, itt az 50 nap arra kellhet, hogy azok, akiket másodlagos szankciókkal fenyegetett meg Trump, esetleg nyomást gyakoroljanak Moszkvára. Ilyen lehet India, Kína…
– A válasz az, hogy országok tömegét fenyegetik szankciók. A közel kétszázból alig állapodtak még meg valakivel, a legtöbb függőben van. Rendkívül érdekes, hogy jó pár ország elkezdte a külkereskedelmével megkerülni az Egyesült Államokat. A BRICS mostani csúcstalálkozóján bejelentették, hogy mellőzik a dollárt. Trump azt mondta, hogy aki eltér a dollárkereskedelemtől, az büntetést kap. Tehát rendkívüli mértékben felgyorsultak az események.
A legfontosabb az Egyesült Államok és Európai Unió közti forgalom kérdése, ami a hivatalos adatok szerint a világkereskedelemnek durván egyharmada. És itt sincs megállapodás, miközben 30 százalékos vámmal fenyeget Trump. Az Európai Unió kész a válaszra, de augusztus elseje még messze van. Mindenki úgy számol, hogy ezekből a vitákból végül kompromisszumok lesznek, de lehetetlen megmondani, hogy hol vannak a kompromisszumok határai.