
Az orosz–ukrán háború, amely 2022 februárjában Oroszország Ukrajna elleni inváziójával vette kezdetét, azóta is folyamatos emberi, társadalmi és történelmi veszteségeket okoz. Miközben a világ a frontvonalak alakulását és a geopolitikai következményeket figyeli, az ukrán temetők mára nemcsak az ukrán halottak nyughelyei, hanem a határokat átívelő nemzeti gyász, és a túlélők fájdalmának szimbóluma is.
Az áldozatok között nemcsak ukrán állampolgárok, hanem külföldiek, így kárpátaljai magyarok is vannak, akik életükkel fizettek a konfliktusért.
Legalább 74 magyar származású katona halt meg az ukrán fronton. Az elhunytak számáról szóló pontos adatok hadititoknak minősülnek, így be kell érni a világnak azzal, amit a Kijevi Elnöki Iroda közöl. Akik napi 100-200 ukrán katonai veszteségről beszélnek.
A TV2 stábja különleges előkészületek után bejutott az egyik áldozat temetésére Kárpátalján. Az elhunyt testvére a frontról érkezett a búcsúztatóra, ahol a katonatársak mellett a családtagjai is részt vettek. A helyiek az út szélén térdelve fejezték ki tiszteletüket a katonaáldozatok előtt.
A magyar származású halálos áldozatok közül a legdrámaibb, legutóbbi eset Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halála volt. A férfit vasdoronggal verték, majd kiküldték gyakorlatra, ahol összeomlott. A beregszászi kórházba került, majd július 6-án meghalt. A család később úgy nyilatkozott, halálát a sorozás során elszenvedett sérülések okozták.
A magyar külügy meghívta a budapesti ukrán nagykövetet, de az ukrán fél cáfolta a vádakat. Orbán Viktor a Kossuth Rádióban azonban hangsúlyozta, hogy a kettős állampolgár, akit „kényszersorozás” közben vertek halálra, az „egy közülünk” – s ezért véleménye szerint „nem lehet az EU tagja” az, amely ilyen méltatlanul bánik a polgáraival.
A kormányfő elmondta: az egész Kárpát-medencét bejárták és megrázták azok a képsorok, amelyek azt bizonyítják, hogy honfitársunkat, Sebestyén Józsefet kényszersorozás közben toborzóknak nevezett alakok agyonverték.
Semmi sem hatalmaz fel egyetlen államot sem arra a brutalitásra, amellyel Ukrajna bánt el Sebestyén Józseffel. Sorsa jól szemlélteti az Ukrajnában fennálló állapotokat, az államilag irányított törvénytelenséget és a jogbiztonság teljes hiányát – jelentette ki Orbán Viktor.
,A magyar kormány a mai napon azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – szögezte le kedden Facebook-oldalán a miniszterelnök.
A Sebestyén József temetése a beregszászi református temetőben volt, sírját pedig rengeteg virág borítja.
Az orosz–ukrán háború sokak számára még mindig politikai kérdés, de a temetők csendje másról mesél. Arról, hogy minden háború legnagyobb vesztese az ember, legyen az bármely nemzet fia. Sebestyén József története pedig arra emlékeztet, hogy az áldozathozatal nem ismer határokat.Az orosz–ukrán háború már a harmadik évében jár, és minden hónappal egyre csak bővül a katonai és a civil áldozatok listája – írta meg a Tények.