
A 30. tengerészgyalogság 39. parti védelmi dandárjának (külön parti védelmi dandár) parancsnokhelyettese, Bohdan Przsegalinszkij alezredes őszintén beszélt arról, hogy milyen kérdéseket helytelen feltenni a katonai személyzetnek.
Az Ukrán Fegyveres Erők egyik katonája, aki 2016 óta harcol a megszállókkal, megjegyezte, hogy teljesen értelmetlen azt kérdezni, mikor ér véget a háború.
„És legtöbbször erőltetetten hangzik el [a kérdés] – nos, mikor lesz vége ennek a háborúnak? Ezt szinte soha nem teszik fel a katonaság vagy a katonaságot körülvevő civilek, akik valóban elkötelezettek e mozgalom iránt. És fordítva – ezt leggyakrabban olyan emberektől hallhatjuk, akiknek semmi közük a háborúhoz, leszámítva a hírek olvasásával szerzett mély tapasztalataikat” – jegyezte meg azUkrán Pravdának adott interjújában.
Przsegalinszkij hangsúlyozta, hogy az ilyen emberek 5 hrivnyát adományozhatnak, majd a következő hónapokban „büszkék lehetnek a győzelemhez való jelentős hozzájárulásukra”. A katona szerint ez a kérdés nagyon kellemetlen. Végül is úgy hangzik, mint az ukrán védők tetteinek leértékelése.
„Az a személy, aki ezt a kérdést felteszi, mindenekelőtt nem tűnik túl okosnak. Amikor még válaszolnom kell, mindig azt mondom: a háború akkor ér véget, amikor mindannyian, és Ön személyesen is, elkezdünk tenni valamit ezért” – tette hozzá az alezredes. Azt is hiszi, hogy ezt a kérdést továbbra is fel lehet tenni a katonaságnak, ha helyesen van megfogalmazva. Például szakértői véleményt kérni arról, hogy vannak-e a javunkra váló változások egy teljes körű háborúban.
Przsegalinszkij véleménye szerint az egyik legabszurdabb kérdés az, hogy vajon a hadsereg megbánja-e, hogy háborúba vonult.
„Különösen, ha ezt nem a hivatást tudatosan maguknak választó hivatásos katonáktól, hanem a mozgósítottaktól kérdezik. A ma ukrán hadseregben szolgálók többsége nem azért ment oda, hogy szolgáljon, hanem hogy megvédje gyermekeit, szüleit és otthonát, ez nyilvánvaló” – hangsúlyozta. A hadsereg úgy véli, hogy ilyen pillanatokban fontos figyelembe venni, hogy a háború egy állandó „érzelmi ingadozás”.