
Oroszország nem képes önállóan támadó műveletet végrehajtani, ezért fegyvereket vásárol Észak-Koreától és Irántól, valamint külföldieket is próbál vonzani – jelentette ki Ivan Tyimocsko, az Ukrán Fegyveres Erők Szárazföldi Erőinek Tartalékos Tanácsának vezetője a Ranok.LIVE adásában.
„Oroszország rakéta-alkatrészeket és sok más felszerelést vásárol Irántól. Ha Észak-Korea, akkor Oroszország nemcsak lövedékeket, hanem rakétákat és még kézifegyvereket is vásárol tőlük, amelyek már elkezdtek megjelenni a csatatereken, aknavetőket, többszörös rakétarendszereket és tüzérséget, vagyis az egész komplexumot” – mondta.
Tyimochko szerint, ha az Oroszországi Föderáció önállóan támadó műveletet hajthatna végre, nem próbálná meg növelni a fegyvergyártást Észak-Koreában, rakétáihoz nem vásárolna felszerelést európai országokból kerülő úton, és nem vásárolnának alkatrészeket Kínából.
Hangsúlyozta, hogy Észak-Korea mára Kína és Oroszország közötti átrakodási központtá válik.
„Mivel a beszerzések formálisan történnek, mint például Észak-Korea esetében, de megértjük, hogy merre tartanak. Vagyis sok más pontról is beszélhetünk, amelyek azt mutatják, hogy Oroszország nem tudja ezt egyedül megtenni. A szövetségesek támogatásával elérték ezt a szintet, amit most mutatnak. Ez az orosz hadsereg, az orosz gazdaság maximális szintje, amely ezeket a képességeket adja a hegynek, amelyek szerint Oroszország nyomást gyakorolhat a frontvonalra, taktikai műveleteket hajthat végre, de a stratégiai tervek megosztása most korántsem meghatározó számukra. Ráadásul Oroszország most egyre inkább, mint látjuk, külföldiek toborzására támaszkodik, mivel meglehetősen kockázatos egy belső általános mozgósítást végrehajtani” – magyarázta a szakértő.
Emellett megjegyezte, hogy az a tény, hogy az oroszok jelenleg nem használnak nagymértékű rakétákat Ukrajna ellen, nem jelenti azt, hogy nincsenek ilyeneik, és hogy a katonai-ipari komplexumuk nem tud rakétákat gyártani.
„Van egy másik helyzet is, hogy rengeteg rakétaalkatrészt vásárolnak külföldön. De itt a külföldi vásárlás, különösen fedőcégeken keresztül vagy csempészáru importálásával történő vásárlás nem államközi kereskedelem, nem szisztematikus. És nagyon gyakran olyan helyzetbe kerülnek, hogy felfüggesztik a rakéták gyártását, mert nincsenek bizonyos alkatrészek, a gyártási folyamat nem fejeződött be” – tette hozzá Tyimochko.