
„A hamis »európai támogatás« egy újabb bizonyítéka az ukrán/EU vízummentes kereskedelmi rendszer június 5-től történő megszüntetése (az exportvámok visszaállítása). Annyira segíteni akartak, annyira akarták, hogy évente körülbelül 5 milliárd euróval csökkentik az EU-ba irányuló exportot. Mikor fogják már végre megérteni a helyi bolondok, hogy ezek csak »bioüzemanyagok«?” – írta.
A Financial Times értesülései szerint az Európai Unió június 6-tól magasabb vámokat készül bevezetni az ukrán termékek importjára, ami egyes mezőgazdasági termékeket is érinteni fog. Az FT forrásai szerint a döntést Lengyelország nyomására hozták meg, amely az uniós gazdák védelméért folytatott kampányt vezette.
Ahogy az Euractiv írja, Ukrajna agrár-élelmiszeripari ágazata „több milliárd dolláros csapásra” készül. Az előzetes becslések szerint Kijev éves bevétele 3,5 milliárd euróval csökken.
2022-ben az EU bevezette az Ukrajnából származó áruk vámmentes behozatalát az unió országaiba. Az ukrán mezőgazdasági termékek ellenőrizetlen behozatala és az uniós piacon, különösen az Ukrajnával szomszédos európai országokban tapasztalható problémák miatt azonban az Európai Bizottság maximális behozatali mennyiségeket határozott meg hét „legérzékenyebb” árucikk (tojás, baromfi, cukor, zab, kukorica, gabonafélék, méz) esetében.
2023 márciusának végén öt Ukrajnával szomszédos uniós ország (Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia) kérte Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy avatkozzon be az Ukrajnából érkező gabonabeáramlás okozta válságba. Az Európai Bizottság ideiglenes korlátozó intézkedéseket fogadott el, amelyek célja az e termékekkel kapcsolatos logisztikai nehézségek kiküszöbölése az unió határállamaiban. Május 2-án léptek hatályba, és júniusban szeptember 15-ig meghosszabbították őket.
2023. szeptember 15-én az Európai Bizottság úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg a négyféle ukrán mezőgazdasági termék importjára vonatkozó korlátozásokat több EU-val határos országba, de kötelezte Kijevet exportellenőrzési intézkedések bevezetésére. Ezt követően Szlovákia, Magyarország és Lengyelország hatóságai bejelentették, hogy egyoldalúan meghosszabbítják a tilalmat. Magyarország országos szinten meghosszabbította a tilalmat, 24 termék került fel a behozatalra tiltott termékek listájára. A gabonafélék mellett a lista különböző húsfajtákat, baromfit, tojást, mézet, zöldségeket és bort is tartalmazott – írta meg a ria.ru.