
„Vagyis ne csak egy olyan ország legyünk, amelyet az Egyesült Államok így vagy úgy támogat, hanem egy olyan ország legyünk, amely érdekes az Egyesült Államok számára, hosszú távon érdekes. Ez egy nehéz, hosszú folyamat volt” – fogalmazott Jermak.
Szerinte ez is a jövőbeli garanciastruktúra egyik eleme. „Mivel az amerikai pénz, az amerikai befektetések a biztonsági garanciák nagyon komoly elemét jelentik.”
Altalaj megállapodás
Ukrajna és az Egyesült Államok megállapodást írt alá az Amerikai-Ukrán Befektetési Alap létrehozásáról. A dokumentumot Julija Szviridenko, Ukrajna első miniszterelnök-helyettese és gazdasági minisztere, valamint Scott Bessant, az Egyesült Államok pénzügyminisztere írta alá.
Amint arról lapunk korábban már beszámolt, május 8-án a Verhovna Rada ratifikálta a kormányközi megállapodást.
Tarasz Kacska, Ukrajna gazdasági és kereskedelmi miniszterhelyettese elmondta, hogy a felek további két „technikai” megállapodást írnak alá a későbbiekben. Azonban nem kell őket a Verhovna Radának megerősítenie.
Szviridenko az RBC-Ukrajnának adott interjújában kijelentette, hogy a fennmaradó megállapodások kereskedelmi jellegűek lesznek, és a kormány nem fogja aláírni őket. Ukrán oldalon az aláíró fél a Köz-Magán Partnerségek Támogatási Ügynöksége lesz. Az USA-ból – Nemzetközi Fejlesztési Finanszírozási Társaság (DFC).
Jermak arról számolt be, hogy az altalajról szóló megállapodást „a következő hetekben” a gyakorlatba is átültethetik – írta meg az rbc.ua.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy helyes-e azt állítani, hogy ezzel a megállapodással biztonságosan összekapcsoltuk magunkat az amerikaiakkal, Jermak kijelentette, hogy „megtaláltuk a módját, hogy partnerek legyünk, amiért Ukrajna már nagyon régóta dolgozik”.