
Ez a rendelkezés váratlan részlet volt, amelyet az ukrán delegáció az USA által kidolgozott megállapodástervezetben talált. Az ügynökség tárgyalópartnere „húsvéti tojásnak” nevezte. Az amerikai fél azt akarja, hogy a gázvezetéket az amerikai kormány által ellenőrzött Nemzetközi Fejlesztési Pénzügyi Társaság (International Development Finance Corporation) ellenőrizze.
A Reuters szerint a felek közötti tárgyalások április 11-én a túlzott amerikai követelések miatt ellenséges légkörben zajlottak.
Márciusban a Financial Times arról számolt be, hogy az Egyesült Államok az Északi Áramlat 2 újraindításán dolgozik. A lap szerint a munkát Matthias Warnig, a projekt üzemeltetőjének korábbi vezérigazgatója irányítja amerikai befektetők támogatásával, miközben Donald Trump elnöki adminisztrációjának egyes prominens tagjai is tudnak a kezdeményezéséről, és az Oroszországgal való kapcsolatok helyreállítására irányuló erőfeszítések részeként és az orosz–ukrán konfliktusról szóló béketárgyalásokon felhasználható stratégiai eszközként tekintenek a lehetőségre.
Az USA azt mondaná, hogy „Nos, most már lehet Oroszországra támaszkodni, mert megbízható amerikaiak is részt vesznek benne” – mondta a forrás az Financial Timesnak.
A Bild később felfedte, hogy az amerikai elnök különmegbízottja, Richard Grenell nem hivatalosan többször járt Svájcban, hogy megvitassa az Északi Áramlat 2 gázvezetékről szóló megállapodás lehetőségét, amely orosz gázt szállítana Németországba.