Az USA európai támogatást kér az orosz olajra kivetett másodlagos vámokhoz

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter egy a CNBS-nak adott interjúban kijelentette, sürgeti az európai partnereket, hogy kövessék az USA példáját az orosz olaj szankcionálásában. – írja a The Kyiv Independent.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a CNBC-nek adott, július 21-én megjelent interjúban arról beszélt, hogy Washington reményei szerint az európai szövetségesek is csatlakozni fognak a potenciális intézkedésekhez.

„Az orosz olajra akár 100%-os másodlagos vámokat is kivethetnek. Sürgetem európai szövetségeseinket, akik eddig hangzatos nyilatkozatokat tettek, hogy kövessenek minket, ha bevezetjük ezeket a másodlagos vámokat” – idézi a cikk Bessentet.

A pénzügyminiszter megjegyzései Donald Trump amerikai elnök július 14-i bejelentését követik, miszerint az Egyesült Államok „súlyos” vámokat fog kivetni Oroszországra, hacsak az 50 napon belül nem egyezik bele az ukrajnai háború befejezésébe.

„Másodlagos vámoknak nevezzük őket” – mondta Trump a Fehér Házban tartott, Mark Rutte NATO-főtitkárral közös sajtótájékoztatón. „Körülbelül 100%-os vámokról van szó.”

A cikk meghatározása szerint a másodlagos vámok olyan büntetőintézkedések, amelyek azokat az országokat vagy vállalatokat célozzák, amelyek továbbra is üzletelnek egy szankciókkal sújtott nemzettel. Ezt úgy érik el, hogy extra díjat számítanak fel számukra az amerikai piachoz vagy pénzügyi rendszerhez való hozzáférésért.

Példaként említik, hogy ha egy harmadik ország, például Kína, továbbra is vásárol orosz olajat, akkor az Egyesült Államokba irányuló exportjára további 100%-os vámot vethetnek ki. Ez jelentősen megemelné az árakat az amerikai fogyasztók számára és nyomás alá helyezné a kínai exportőröket.

A jelentés szerint Trump, aki korábban azt ígérte, hogy hivatalba lépése után 24 órán belül békemegállapodást hoz tető alá, egyre frusztráltabbá vált amiatt, amit Oroszország késlekedéseként írt le a béketárgyalások előmozdításában.

Az amerikai stratégia célja, hogy nyomást gyakoroljon Moszkvára az olajbevételeinek csökkentésével, amely a szövetségi költségvetés körülbelül egyharmadát teszi ki, és továbbra is létfontosságú finanszírozási forrás a háborús erőfeszítésekhez.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője július 15-én reagált a hírre, Trump fenyegetését „komolynak” nevezve, de hozzátette, hogy Moszkvának időre van szüksége Washington üzenetének elemzéséhez.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.