
MH/MTI
2025. július 18. péntek. 16:09
A hírportál Kárpátaljáról származó információi szerint az ukrán toborzótisztek kegyetlenkedéseit követően meghalt magyar állampolgárt olyan igazságügyi orvosszakértő boncolta, aki úgy került az ukrán titkosszolgálat befolyása alá, hogy fia mozgósításával zsarolták meg.
A lap beregszászi forrásai szerint Joszip Akar, akit rendszeresen alkalmaznak igazságügyi szakértőként, szinte bármilyen dokumentumhoz a nevét adja, és ezzel igyekszik védeni fiát a mozgósítástól.
Emlékeztettek arra: Sebestyén József halála kapcsán az ukrán hadsereg vezérkara közleményt adott ki, amely szerint a férfi halálát tüdőembólia okozta, és a boncolás során „semmilyen testi sérülés nem volt megállapítható, amely erőszakra utalna”. Az Index kárpátaljai forrásokból ugyanakkor úgy értesült, hogy a boncolást végző igazságügyi orvosszakértő az ukrán titkosszolgálatok befolyása alatt állhat, miután fiát nemrég ukrán toborzótisztek egy közúti igazoltatás alkalmával mozgósították, és csak apja közbenjárására sikerült elhagynia a kiképzőtábort.
Ezek az értesülések magyarázatot adhatnak arra, miként lehetséges, hogy az eddigi vizsgálatok annak ellenére nem állapították meg, hogy Sebestyén Józsefet megkínozták, hogy a férfi utolsó vallomásában részletesen beszámolt az őt ért atrocitásokról, és elárulta, hogyan bántalmazták az ukrán hadseregben – írják.
„Többek között ez olvasható a megrázó beszámolóban: sok más emberrel együtt egy erdőbe vittek. Vertek – főként fejre és testre. Azt mondták, ha nem írok alá valamit, nullára visznek. A fájdalomtól mozdulni sem tudtam. Néhány katona a sárba dobott, hogy ott aludjak” – írta a hírportál.
Ráadásul több felkavaró, drámai videó is előkerült arról, milyen brutálisan bántak a magyar férfival az ukrán kiképzőtáborban. Az egyik ilyen felvétel tanúsága szerint a toborzók nemcsak kínozták, hanem trágár szavakkal is illették a kárpátaljai férfit – tették hozzá.
Felidézték, hogy a történtek miatt a Külügyminisztérium először bekérette Ukrajna hazánkba delegált nagykövetét, majd Brüsszelben kezdeményezte az eset felelőseinek szankcionálását. Többek között a Kárpátaljai Hadkiegészítési Parancsnokság vezetőjét vetetné fel a magyar kormány az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára. Magyarországról pedig már azonnali hatállyal ki is tiltottak három ukrán tisztségviselőt, akiket a kényszersorozásokkal összefüggésben tartanak felelősnek.
Azt is felidézték, hogy az ukránok hevesen reagáltak a lépésre. Andrij Szibiha külügyminiszter a Telegramon azt írta: „Magyarország azon döntése, hogy beutazási tilalmat rendel el a területére három ukrán katonai tisztviselővel szemben, megalapozatlan és abszurd”. Hozzáfűzte, „elutasítjuk Magyarország manipulációit, és nem tűrjük az ilyen tiszteletlenséget katonáinkkal szemben. Ukrajna fenntartja magának a jogot, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen”.
Eközben a magyar kormány úgy döntött, hogy támogatja az Ukrajnában kényszermozgósítás közben megkínzott Sebestyén József fiát. Az elhunyt kárpátaljai magyar családjának nyújtott segítségről Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár tett közzé egy bejegyzést, amelyben úgy fogalmazott: „Fontos döntés! A kényszersorozás során agyonvert Sebestyén József egyetemista fia anyagi segítséget kap tanulmányaihoz. Segítünk a családnak!” – írta az Index.