
Az amerikai dollárral szembeni idei erősödés a legjobb teljesítményt jelenti minden valuta közül. Az aranyat is felülmúlta – amelyet régóta biztonságos menedékeszköznek tekintenek –, amely január óta 23 százalékkal emelkedett rekordmagasra.
Elemzők a rubel teljesítményének fő mozgatórugójaként a geopolitikai fejlemények és az orosz jegybank monetáris politikai döntései kombinációját említették.
„Sok feltörekvő piaci devizával ellentétben a rubelre nem nehezedik nyomás a tőkekiáramlás miatt, amelyet a globális befektetők kockázatosabb eszközöktől való visszavonulása okoz” – mondta Sofya Donets, a T-Investments közgazdásza a Bloombergnek, megjegyezve, hogy a tőkekontroll „nagyrészt megvédte Oroszországot ettől”.
Más közgazdászok a magas hitelfelvételi költségekre mutattak rá. Októberben az orosz jegybank az infláció megfékezése érdekében rekordszintűre, 21 százalékra emelte irányadó kamatlábát, és azóta stabilan tartja azt. Szakértők szerint a lépés visszafogta az importkeresletet, és ezen keresztül a devizakeresletet. Eközben a nyugati szankciókra válaszul bevezetett szabályozás, amely előírja az exportőrök számára, hogy külföldi bevételeik egy részét rubelre váltsák át, tovább erősítette a valutát – jegyezték meg.
A rubel szárnyalása az amerikai dollár gyengülése közepette zajlik, amely hétfőn hathavi mélypontra esett a Washington által bejelentett vámemeléseket követően. A hónap elején Donald Trump amerikai elnök tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatra hivatkozva „kölcsönös” vámokat vezetett be közel 90 kereskedelmi partnerrel szemben.
A rubel immunis a vámháborúval szemben is, mivel Oroszország nem volt célpont.