Az Európai Unió önmagát járatja le

Nagy Áron
2025. július 18. péntek. 11:41

– A 18. szankciós csomagnál járunk. Adja magát a kérdés: miből gondolja azt az EU, hogy ha 17 nem segített, akkor majd a 18. megtöri Moszkvát?

– Az a baj ezzel, hogy amikor az ember belelovalja magát egy elképzelésbe, amikor elkötelezi magát egy út mellett, onnan nagyon nehéz visszafordulni. Már a tizedik csomagnál lehetett látni, hogy ez nem fog működni. Mivel az Európai Uniónak korlátozottak a lehetőségei a geopolitikai érdekérvényesítésre, megpróbálják a maximumot kihozni ezekből az eszközökből. De már korábban egyértelművé vált, hogy öngólt lőttek. Ez a csomag is ugyanolyan kevéssé lesz hatékony, mint az előzőek. Véleményem szerint az EU csak saját magát járatja le.

– Kaja Kallas szerint azért került fel néhány kínai bank és török cég is a listára, hogy ezek az országok majd nyomást gyakorolnak Moszkvára.

– Semeddig nem tart ezeket a kapcsolatokat átvariálni, és másik cégen keresztül folytatni az együttműködést. Viszont az EU szépen lassan az egész világgal konfliktusba keveredik a maga által kijelölt, magasztosnak gondolt erkölcsi elvek mentén. A történelem alapján ez nem túl jó stratégia – kérdezzék meg Németországot, mennyire vált be a két világháborúban a kétfrontos háború. Az EU ma nemcsak Oroszországgal akar harcolni, hanem az Egyesült Államokkal, Törökországgal, sőt Kínával is. Gratulálok a stratégia kidolgozóinak!

– És ehhez képest Trump vámfenyegetése mennyivel lehet hatásosabb?

– Ha valóban sikerül 500 százalékos vámot kivetni Kínára és Indiára – ami gazdasági értelemben egy atombombával ér fel –, akkor ezzel nem Oroszországot izolálják, hanem az Egyesült Államokat zárják el ettől a két világtól. Ez a döntés lényegében olyan, mintha az öngyilkos merénylő saját magát robbantaná fel egy lakatlan mező közepén. Semmit nem ér el vele, csak saját magát pusztítja el.

– Akkor van egyáltalán megoldása ennek a háborúnak?

– Ilyen szinten nem nagyon. Az egyetlen reális megoldás az elejétől látszott: vagy beleáll az Egyesült Államok, vagy nem. Még a Biden-kormányzat is inkább az utóbbit választotta. Pontosan tudták, hogy az atomháborúhoz vezethet, amit nem lehet megnyerni. Az amerikai fenyegetőzésseé most is csak annyit értek el, hogy például az indiai külügyminiszter a nagy riválishoz, Hszi Csin-pinghez látogatott Pekingbe. Ezek a lépések, ezek a fenyegetések csak azt eredményezik, hogy a világ összezár a Nyugattal szemben. A Nyugat hiába gondolja, hogy minden erőforrás az ő kezében van – meg fognak jelenni az alternatívák, meg fognak jelenni a kerülőutak. Figyelmébe ajánlanám a nyugati vezetésnek a Paff, a bűvös sárkány dalának egyik sorát: „Barát nélkül még a sárkány is gyenge.”

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.