Az EU gyors megállapodásra készül Trumppal

MH
2025. július 10. csütörtök. 1:21

Július 9-én kellett volna kivetni az illetékeket a világ minden tájáról az Egyesült Államokba érkező árukra, de Trump ezen a héten augusztus 1-ig meghosszabbította a tárgyalások határidejét. Az EU-val – az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnerével és Trump bírálatainak gyakori célpontjával – kötött megállapodás jelentős mérföldkövet jelentene a két hatalom közötti kapcsolatokban. Annak ellenére, hogy hivatalosan bíznak abban, hogy sikerül megállapodásra jutni, Giancarlo Giorgetti olasz gazdasági miniszter kijelentette, hogy a tárgyalások „nagyon bonyolultak”, és veszélyes pályára léphetnek.

Más amerikai kereskedelmi partnerek arra a lehetőségre készülnek, hogy Trump előreléphet az eredetileg áprilisban bejelentett vámtervében. Miután a vámok zűrzavart váltottak ki a pénzügyi piacokon, Trump felfüggesztette a legmagasabb vámokat, miközben a legtöbb árura 10%-os adót tartott csak fent.

Hétfőn levelet küldött az Egyesült Államok 14 kereskedelmi partnerének – köztük olyan kulcsfontosságú stratégiai szövetségeseinek, mint Japán és Dél-Korea –, amelyben figyelmeztette őket, hogy augusztus 1-jétől 25-40%-os vámokat kezd beszedni exportjukra. Szerdán további leveleket osztottak meg a közösségi médiában, amelyekben felvázolták a Fülöp-szigetek, Irak és Moldova tarifaterveit. A Fehér Ház áprilisban 20 százalékos illetéket jelentett be az európai árukra, majd Trump később 50 százalékra emeléssel fenyegetett.

A Pantheon Macroeconomics elemzői szerint – tekintettel a kereskedelmi kapcsolatok fontosságára – ezeknek a vámoknak a bevezetése a legnagyobb kockázatokat jelentené az Egyesült Államok gazdasága számára. Az Európai Unió azt is közölte, hogy kész a megtorló lépésekre.

Olof Gill, az EU szóvivője azonban egy szerdai sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy a vámmegállapodás közel van. „Célunk, hogy még [augusztus 1.] előtt megállapodásra jussunk, esetleg még a következő napokban” – mondta. Trump kedden dicsérte a blokkot, és kijelentette, hogy a Fehér Háznak „valószínűleg két napra van” attól, hogy új vámtarifát állapítson meg az EU számára. Howard Lutnick kereskedelmi miniszter a CNBC-nek azt is elmondta, hogy az szövetség „jelentős, valós ajánlatokat tett”, amelyek megkönnyítik az amerikai gazdálkodók számára az értékesítést a régióban.

„Vállrándítás” Trump külön vámokkal fenyegetőzött más kulcsfontosságú termékekre, például a gyógyszerekre, és kedden bejelentette, hogy 50%-os vámot vetnek ki az Egyesült Államokba érkező rézre.

A kölcsönösségi alapon kivethető vámok miatt az európai piacok emelkedtek a szerdai kereskedés elején, míg az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban nem történt érdemi változás. Dan Coatsworth, az AJ Bell elemzője a BBC-nek elmondta, hogy „nagyon meglepődött” a lanyha reakció láttán. „Olyan, mintha Trump elveszítené a hitelességét a tárgyalási taktikája miatt… az ugatása rosszabb, mint a harapása” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a befektetők „a pánik módból” az április 2-i, nagyszabású tarifákról szóló „Liberation Day” bejelentést követően „kivárnak és meglátják”.

Egyes elemzők a befektetők reakcióját „TACO”-nak (Trump mindig halogatja) kereskedésként írják le, mivel megkérdőjelezik Trump fenyegetéseinek hitelességét.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.