
MH/MTI
2025. május 15. csütörtök. 18:58
Frissítve: 2025. május 15. 19:09
A tárca washingtoni közleménye szerint az amerikai miniszter a NATO informális külügyminiszteri tanácskozásának helyszínén tartott négyszemközti megbeszélést a főtitkárral.
Marco Rubio úgy fogalmazott, hogy a „nagy ügy, amely most mindenkit foglalkoztat, az, hogy mi történik Oroszországgal és Ukrajnával”. Kijelentette, hogy Donald Trump amerikai elnök „nyitott gyakorlatilag minden olyan mechanizmusra, amely elvezet egy igazságos, tartós, időálló békéhez”.
Világossá tette, hogy a békefolyamatban előre kell lépni, és ennek érdekében „bármilyen mechanizmus is körvonalazódjon, bármilyen folyamatról is legyen szó, annak meg kell történnie”. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok nyitott bármilyen segítségnyújtásra és konstruktív szerepvállalásra a konfliktus lezárása érdekében.
Az amerikai külügyminiszter ismét aláhúzta, hogy az ukrajnai háborúnak nincs katonai megoldása, csakis a diplomácia útján lehet lezárni.
Egyben emlékeztetett arra, hogy a NATO létének célja a háborúk megelőzése az elrettentő erő által, valamint megjegyezte, hogy az észak-atlanti szövetségben a védelmi kiadások olyan szintjére van szükség minden tagország részéről, amely lehetővé teszi, hogy mindenki erősebbé váljon. A védelmi kiadásoknak nem csak összegszerű növekedése szükséges, de ezeket olyan képességekre kell elkölteni, amelyek megfelelnek a 21. század kihívásainak – tette hozzá.
A külügyminiszter megjegyezte, hogy Donald Trump elnök Szíriát érintő döntése a szankciók feloldásáról azt célozza, hogy a közel-keleti ország új vezetése lehetőséget kapjon az újjáépítésre annak érdekében, hogy „az instabilitás forrásából a stabilitás forrásává váljon”.
Mark Rutte az amerikai külügyminiszterrel közösen adott nyilatkozatában az Egyesült Államok vezető szerepét méltatta részben az ukrajnai háború lezárására irányuló erőfeszítésekben, részben a Közel-Keleten, kiemelve, hogy ez ölt testet Donald Trump mostani térségbeli látogatásában.
A főtitkár kijelentette, hogy a tagállamok készen állnak a védelmi kiadások további növelésére, amit – szavai szerint – Európában indokol a „változatlan orosz fenyegetés”, miközben az Egyesült Államoknak egy katonailag nagyon komolyan megerősödött Kínával kell szembenéznie. Mark Rutte egyben rámutatott, hogy a védelmi kiadások növelésre nem csak pénzről szól, hiszen cél a védelmi ipar kibocsátásának fokozása.