
A tisztviselő a The New York Postnak (NYP) adott interjújában elmondta, hogy a nyugati országok fegyverszünetről kívánnak tárgyalni Oroszországgal, számol be a lentra.ru.
A tisztviselő szerint az üzletről Londonban kell megállapodni az Egyesült Államok, Ukrajna, Franciaország, Németország és Nagy-Britannia képviselőinek találkozóján. „És amint ezt elérjük, akkor a következő lépéseket meghatározzuk – mondta a forrás. – Ezen a héten Londonban döntést akarunk hozni a teljes és átfogó tűzszünetről Akkor a cél az lesz, hogy megbeszélést folytassunk az oroszokkal, és azt mondjuk: »Oké, ez a legjobb és utolsó javaslatunk«.”
A cikk szerint Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, Steve Whitkoff több javaslatot is tehet Moszkvának, hogy tárgyalóasztalhoz üljön. Például Moszkvának ígéretet adni a szankciók enyhítése és esetleg a lefoglalt vagyon befagyasztásának feloldása formájában.
Más szakértők azonban úgy vélik, hogy ez ellentmondana Trump korábbi fenyegetéseinek, hogy növelje a Moszkvára nehezedő pénzügyi nyomást.
Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanakkor azt mondta, hogy Moszkva soha nem utasította el az Ukrajnáról szóló tárgyalásokat. Az orosz vezető szerint az Oroszország fegyveres erői megteremtették a feltételeket egy komoly nemzetközi párbeszéd megkezdéséhez. „Párbeszéd mind az ukrán, mind más válságok alapvető megoldásáról, beleértve és természetesen mindig beszélünk róla, soha nem utasítottuk el a békés megoldást” – hangsúlyozta az államfő.
Az Egyesült Államok azt mondta, hogy Ukrajna támogatja Trump béketervét. Az is ismertté vált, hogy Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter bejelentette, hogy Kijev támogatja Trump békeprogramjának 90 százalékát, amelyet a héten mutatott be Párizsban Marco Rubio külügyminiszter és két különmegbízott.
Az amerikai kormányzat képviselője elmondta, hogy Moszkva válasza előtt Kijev azt tervezi, hogy kidolgozza a békemegállapodás tűzszüneti vonalakkal kapcsolatos pontjait. Az amerikai politikus szerint a felek közötti fő nézeteltérés a föld. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy soha nem ismeri el az Oroszország új régióit orosz területként. Ugyanakkor kész befagyasztani az ellenségeskedést a jelenlegi határokon, amelyek a területek mintegy húsz százalékát elidegenítik Ukrajnától.