
A nagy, mozgékony tankok túl sebezhetővé váltak az FPV-drónok elől, amelyek folyamatosan végzik felderítésüket az egész frontvonalon. Az FPV-drónok gyors és valós idejű támadásai miatt az ilyen hagyományos gépek egyre nehezebben élhetik túl a harcmezejelen – mutatott rá az ukrán Frontelligence Insight elemzőcsoport.
A hadosztály korábban T‑64 és T‑72 harckocsikkal, valamint BMP harcjárművekkel lépett hadba – de a felszerelés most új struktúrához igazodik, és változhat is.
Legendás múlt – új korszak
A 1. Harckocsihadosztály hírnevét az orosz invázió kezdeti szakaszában szerezte: 2014-ben keményen harcoltak, 2022-ben pedig döntő csatát nyertek Csernyihivnél, alig 60 kilométerre az orosz határtól. Az oroszok azt remélték, hogy az első napon könnyű célpontok lesznek. Február 24-én reggel azonban a gárda szétoszlott, így a bombázások üresekre találták a laktanyákat – a katonák és kb. 100 T‑64 harckocsi a város körüli erdőkben rejtőztek.
A 41. Hadsereg mintegy 20 000 katonájával, több száz T‑72 tankkal Csernyihiv felé közelített – papíron jelentős fölényben voltak a kevesebbel szemben. Azonban az FPV-drónok, a T‑64 autoloader rendszere és az ukrán legénység kiváló kiképzése meglepte az orosz egységeket. Az első ütközetek 100–200 méterre zajlottak a sűrű erdőben, ahol a manőverezési lehetőségek korlátozottak voltak – ilyen környezetben a csapatok nem tudtak tömegeikkel támadni.
A roham során az ukrán tankok jelentős veszteséget okoztak a 41. Hadseregnek. Amikor az oroszok elárasztották a várost, a 1. Harckocsihadosztály bekerültek – de a helyi területvédelmi alakulat védelem kiépítettével lefedte őket. Hat héten át kitartottak, miközben a kapcsolattartás egyetlen ellátó úton keresztül zajlott, amit az oroszok nem tudtak vágni.
A megroggyant orosz hadsereg végül visszavonult és március 31-én a 1. Harckocsihadosztály felszabadította a Csernyihivet és megnyitotta a M01-es útszakaszt Kijev felé.
Az óvatos tankok korszaka
A 1. Harckocsihadosztály győzelme után is világossá vált: a harckocsik túlzott kockázatot jelentenek az új hadászati környezetben. Az első személynézetű drónok miatt az ukrán harckocsi-állomány “óvatos korszakba” lépett – állítja David Kirichenko, a Washingtoni Számítás Európai Politikai Elemző Központ kutatója. A tankok ritkábban, védett körülmények között lépnek fel, és elsősorban azonnali tűztámogatásra használják őket.
2023-tól jelentősen csökkent a harckocsik jelenléte a fronton. Az ukrán hadsereg 30 dandárnyi harckocsit (kb. 1000 jármű) tervezett – a lehetséges átszervezés viszont akár a kétharmadára csökkentheti ezt a létszámot.
Az új hadviselés szerkezete
Az ukrán alakulatok új vezérlési struktúrát alkalmaznak: azonos harctípusú dandárokat egy ütőképes gyors-hadosztályba szervezik. Új harckocsizászlóaljak alakulnak a gépesített és hegyi dandárok keretében – miközben a meglévő harckocsihadosztályok egy részét megszüntethetik.
A taktikai átszervezés során visszamaradnak a tartalékban lévő járművek, hogy a drónok által okozott veszteségeket gyorsan pótolni lehessen. A harckocsik mostantól másodrangú szereplőkké váltak: a főszerep az IFV-eké (gyalogsági harcjárművek) és páncélozott szállítóeszközöké lett, amelyek gyorsan telepíthetők és jobb védelmet biztosítanak a drónokkal szemben.