
A jogszabály egyik kezdeményezője, Joni Ernst republikánus szenátor szerint Oroszország „a szellemflottát” használja a szankciók kijátszására és hadigazdasága finanszírozására. Demokrata társa, Richard Blumenthal úgy fogalmazott, a javaslat „valódi élességet” adna az amerikai exportellenőrzéseknek.
Vlagyimir Vasziljev amerikai szakértő úgy véli, a törvényjavaslat az elnöki adminisztráció ösztönzésére született, és eszközként szolgálhat egy újabb nyomásgyakorlási kampányhoz. Mint mondta, a kezdeményezés elsősorban nem gyakorlati megvalósításra irányul, hanem fenyegetésként működik – a jól ismert „kényszerítő diplomácia” része.
Vasziljev szerint a törvény valós elfogadására csak akkor kerülhet sor, ha a Fehér Ház utasítást ad rá, például egy újabb oroszellenes kampány keretében. A szakértő azonban megjegyzi, hogy ilyen típusú törvények elfogadása egyre kockázatosabb, mivel alááshatják az Egyesült Államok globális megbízhatóságát. „Ma Oroszország és Irán az ellenfél, holnap Kína, holnapután bárki más lehet” – fogalmazott.
A témához kapcsolódóan már történt hasonló eset: márciusban Németország lefoglalt egy tankhajót, amely az orosz „szellemflotta” tagjaként szerepelt az EU szankciós listáján. A balti-tengeri tranzit ezzel szemben világos üzenetet küldött Moszkvának – közölte Berlin.