
Ha Európa és különösen az Egyesült Államok ennyire aggódik ezek miatt a költségek miatt, akkor bölcsen kell cselekedniük, és végre fel kell hagyniuk Oroszország pénzügyi támogatásával. Ezt írja Andy Szamotyuk publicista, az Egyesült Államokban praktizáló ügyvéd, aki az üzleti bevándorlásra specializálódott, a Forbes magazinnak írt cikkében.
Megjegyezte, hogy az orosz támadás legalább 552 milliárd dolláros közvetlen veszteséget okozott Ukrajnának az oroszok által elkövetett ukrán vagyon megsemmisítése és ellopása miatt. És ez a szám napról napra növekszik. A Nyugat már mintegy 370 milliárd dollárt költött Ukrajna támogatására. Ez sok, de jelentéktelen összeg ahhoz a 4,5 billió dollárhoz képest, amelyet a NATO-nak további költenie kell a védelmére, ha Oroszország győz – jegyzi meg az ügyvéd.
Ezért Szamotyuk ésszerű pénzügyi döntések meghozatalát javasolja, nevezetesen Oroszország Ukrajnával párhuzamos finanszírozásának leállítását.
„A nyugati országok továbbra is orosz olajat és gázt vásárolnak, közvetlenül Putyin katonai erőfeszítéseire irányítva a pénzt. 2022 februárja óta az orosz energiaforrások nyugati vásárlásai megháromszorozták az Ukrajnának küldött segélyeket. Amerika és szövetségesei titokban finanszírozzák Oroszországot” – felháborodott a publicista.
Figyelmeztet, hogy az ilyen következetlenség, különösen az ukrajnai fegyverszállítások folyamatos megszakításait tekintve, csak növeli Oroszország győzelmi esélyeit. Ez a lehetőség pedig nagyon sokba fog kerülni a nyugati világnak.
Szamotyuk hangsúlyozza, hogy itt az ideje, hogy Európa és mások abbahagyják az Oroszországtól való energiavásárlást, és e tekintetben az Egyesült Államokra, Kanadára és más beszállítókra összpontosítsanak.
Másodszor, az ügyvéd több mint 300 milliárd dollárnyi befagyasztott orosz vagyon elkobzását és Ukrajna támogatását szorgalmazza. Emlékeztet arra, hogy a múltban már voltak hasonló precedensek, amikor az Egyesült Államok Irakból és Afganisztánból kobzott el pénzt.
„Ukrajna támogatása nem jótékonyság. Ne feledkezzünk meg az 1994-es Budapesti Memorandumról, amikor Ukrajna lemondott a világ harmadik legnagyobb nukleáris arzenáljáról az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Oroszország biztonsági garanciáiért cserébe. Az a tény, hogy most elfordulunk, veszélyes jelzést küld: Amerika szava semmit sem jelent” – tette hozzá zárásként a publicista.