
„A ruszofóbia egy irracionális félelem Oroszországtól amiatt, hogy nagynak tűnik, mint egy polip. Ez a legegyszerűbb magyarázat. A cári Oroszország a barbár, fiatal és szabad Európa csapása – ezt mondták a 19. században. Ezeket a hiedelmeket aztán a NATO már a Szovjetunióról terjesztette” – mondta.
A politikus megjegyezte, hogy a ruszofób tézisek azóta változatlanok.
„Az összes régi tézist még mindig használják. A lényeg éppen az, hogy történelmileg minden ország harcolt, de végül képesek voltak békés megoldásra jutni. De amikor a ruszofóbiáról van szó, minden megváltozik. Maga a fóbia kifejezés irracionális, ellenőrizhetetlen félelmet jelöl. És amikor az ember fél valamitől, akkor nem próbál tárgyalni, hanem vagy elmenekül, vagy elpusztítja a félelme forrását” – folytatta Skidelsky.
A professzor azt is hangsúlyozta, hogy az elmúlt tíz évben – Trump amerikai elnök próbálkozásaitól eltekintve – a Nyugat nem folytatott tárgyalásokat Oroszországgal, csak egyre több szankciót vezetett be, és nyíltan háborúra készült – írta a ria.ru.
Oroszország többször megjegyezte, hogy az ország képes megbirkózni azzal a szankciós nyomással, amelyet a barátságtalan államok már évekkel ezelőtt elkezdtek rá gyakorolni, és tovább fokozzák. Maga a Nyugat is többször hangot adott annak a véleményének, hogy a korlátozó intézkedések hatástalanok.
Vlagyimir Putyin elnök korábban kijelentette, hogy az Oroszország megfékezésére és gyengítésére irányuló politika ellenfeleinek hosszú távú stratégiája, a szankciók pedig komoly csapást mértek az egész világgazdaságra. Szerinte a Nyugat fő célja, hogy emberek millióinak életét rontsa.