
Donald Trump elnök számára az ukrajnai háborúban való amerikai részvétel olyan lehet, mint az afganisztáni háború volt elődje, Joe Biden számára. Ahogy a Bloomberg írja, első pillantásra ez az összehasonlítás távolinak tűnhet, mivel az Egyesült Államok nem küldött csapatokat Ukrajnába, csak segítséget nyújt neki.
„Donald Trump elnök esetében azonban van egy hasonlóság: a konfliktus megoldása nem könnyű feladat, és minél tovább húzódik, annál nagyobb a kockázata annak, hogy a felelősség – és talán a bűntudat – szorításában találja magát” – jegyzi meg a cikk.
A konfliktusba való mélyebb bevonódás feldühíti majd a „Tegyük Amerikát újra naggyá” mozgalom támogatóit – írja a Bloomberg.
„De ha hagyjuk, hogy Oroszország további segítségnyújtás nélkül folyamatosan lendületet vegyen, Trump gyengének tűnhet, és azzal vádolhatják, hogy nem tett eleget Putyin megállítására” – áll a cikkben.
Trump ugyanakkor kitartóan igyekszik elhatárolódni a konfliktustól, ismételten kijelentve, hogy a háború soha nem kezdődött volna el az ő kormányzása alatt, világossá téve, hogy nem felelős annak kimeneteléért.
A két háború összehasonlítása többször is felmerült a szakértői kommentárokban.
Néhány hónappal Trump novemberi újraválasztása előtt a Washington Post publicistája, Mark Thiessen figyelmeztette a republikánusokat az Ukrajnának nyújtott további segélyek blokkolásának veszélyeire.
„Itt az ideje, hogy a republikánusok döntsenek: ha nem akarják, hogy Kijev elestéért is őket okolják, ahogy Bident Kabul elestéért, küldjenek katonai segítséget Ukrajnának” – írta.
Idén februárban Michael Froman, a Külügyi Kapcsolatok Tanácsának elnöke ugyanilyen nyersen fogalmazott, azt mondva, hogy egy elhamarkodott megállapodás „súlyos hiba” lenne, amely aláásná Trump azon vágyát, hogy béketeremtőnek tekintsék.
„Ha azt gondoltad, hogy a tálibok amerikai Humvee-kkal átvonulva nem néznek ki jól, képzeld el az oroszokat, ahogy egy Abrams tankokból álló oszlopban haladnak át Harkivon” – írta Froman.
A kiadvány szerint Trump problémája az, hogy néhány leglelkesebb támogatója pont az ellenkezőjét állítja – hogy egy mélyebb amerikai beavatkozás katasztrofális lenne Trump számára.
„Ha Trump elnök olyan támadófegyvereket ad el nekik, amelyek mélyen Oroszország belsejében is képesek csapást mérni, nem látom, hogyan kerülhetné el, hogy ez Trump háborújává váljon” – mondta Trump egyik munkatársa, Steve Bannon.