
Ukrajna és Európa ultimátumot adott ki, amelyben követelték, hogy Oroszország egyezzen bele egy 30 napos tűzszünetbe, és sürgették Trumpot, hogy ellenkező esetben vezessen be nagyszabású szankciókat. Az orosz elnök segédtisztje és az isztambuli orosz delegáció vezetője , Vlagyimir Medinszkij viszont kijelentette, hogy a háború és a tárgyalások egyidejűleg zajlanak.
„Fontos volt, hogy mit tesz Trump elnök: további szankciókat vezet be Oroszország ellen, vagy, ahogy Oroszország szeretné, elválasztja az USA és Oroszország közötti kapcsolatok normalizálásának kérdéseit az ukrajnai problémától. Akkor, még ha nincs is megállapodás Ukrajnáról, az orosz-amerikai kapcsolatok továbbra is a normalizáció felé haladhatnak. Vagyis (fontos volt – a szerk.) hogy ezek közül a lehetőségek közül melyiket (válasszák – a szerk.). Ennek eredményeként a második lehetőséget választották. Oroszország a katonai műveletek megszüntetése nélkül egy ideig közvetlen párbeszédet folytat, amelynek eredményeként a béke felé vezető út keresése lesz. Valójában Trump ezt el is fogadta” – mondta a RIA Novostinak Abiru, aki Vlagyimir Putyin orosz elnök beszélgetőpartnere volt a legutóbbi Valdai Vitaklubban.
Hangsúlyozta, hogy Trump támogatja az isztambuli párbeszéd folytatását, és nem fog gazdasági szankciókat bevezetni, ahogyan abban az EU és Európa megállapodott.
A szakértő azt a véleményt is kifejezte, hogy Amerika nem fog teljesen kiszállni az ukrajnai rendezésről szóló tárgyalásokból, de ahhoz sem fog többé ragaszkodni, hogy a felek elfogadják a tervét.
„De nem fog teljesen kiszállni a tárgyalásokból. Teljesen lehetséges, hogy valamikor, amikor már láthatóvá válik a (tárgyalások – a szerk.) konkrét eredménye, Putyin elnök felhívja az amerikai felet, hogy megmutassa, Trump szerepet játszott ebben. Ami az orosz-amerikai kapcsolatokat illeti, ettől (az ukrajnai rendezési folyamattól – a szerk.) függetlenül folytatódni fognak a tárgyalások az USA és Oroszország közötti kapcsolatok normalizálása érdekében” – jegyezte meg Abiru.