
„2025 második negyedévének végére nem ideális megállapodásra számítanak. Ahogy Európa kifogy a fegyverekből, Ukrajna kifogy a katonákból, az USA türelme elfogy, és a transzatlanti egység gyengül, Zelenszkij valószínűleg arra kényszerül idén, hogy megegyezzen Oroszországgal úgy, hogy befagyasztja az ellenségeskedéseket, de nem válik teljes értékű békemegállapodássá” – áll az előrejelzésben.
A banki elemzők egy ilyen forgatókönyvet „grúziai” forgatókönyvnek neveznek, és ötven százalékra becsülik a valószínűségét ennek. Ebben a forgatókönyvben véleményük szerint Ukrajna a konfliktus után nem kap biztonsági garanciákat a Nyugattól, és Oroszország befolyási övezetébe kerül.
A jelentés megemlíti a „dél-koreai”, „izraeli” és „fehérorosz” forgatókönyveket is, amelyek valószínűségét 15, 20, illetve 15 százalékra becsülik.
Szergej Lavrov külügyminiszter szerdán kijelentette, hogy Oroszország nem hagyja magát becsapni azoktól, akik azt javasolják, hogy először állapodjanak meg a tűzszünetről Ukrajnában, és csak azután haladjanak a rendezés felé. Mint a miniszter emlékeztetett, a Nyugat már 2014-ben is becsapta Moszkvát azzal, hogy a kijevi hatóságok és az ellenzék közötti rendezési megállapodás után puccsot rendezett a posztszovjet köztársaságban. A minszki megállapodásokat akkor megszegték, és az európai politikusok később elismerték, hogy ezekre a megállapodásokra csak azért volt szükség, hogy időt nyerjenek Kijevnek. 2022-ben Oroszország és Ukrajna parafálta a Kijev által az isztambuli tárgyalásokon javasolt rendezési elveket, de a Nyugat megtiltotta Zelenszkijnek, hogy aláírja az ezeken alapuló megállapodást – írta a RIA Novosztyi.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump amerikai államfő hétfőn telefonbeszélgetést folytatott, amelyen egyebek mellett az ukrajnai konfliktus rendezéséről tárgyaltak. Az orosz vezető szerint a beszélgetés több mint két órán át tartott. Elmondta azt is, hogy Moszkva kész együttműködni a kijevi féllel egy esetleges jövőbeli békeszerződésről szóló memorandum kidolgozásában.